Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kownacki o samolotach do transportu VIP-ów: Osiągamy właśnie niezbędny poziom minimum

JP 18:55 1 sierpnia 2017
Telewizja Republika
- To powinien być taki standard, który niepotrzebnie budzi sensację. Budzi sensację, wśród tych, którzy mają wyrzuty sumienia, że sami nie potrafili tych zakupów zrealizować – uważa Bartosz Kownacki podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej pytany w „Magazynie Wojskowym” o ostatnie zakupy samolotów dla najważniejszych osób w państwie.

Metafora Polski

- III RP może być świetnie opisywana przez pryzmat samolotów, które służyły do przewozu najważniejszych osób w państwie. Mieliśmy samoloty technologii radzieckiej serwisowane w Rosji, które nie gwarantowały żadnego bezpieczeństwa. Później za czasów rządów Platformy już po katastrofie smoleńskiej mieliśmy samoloty leasingowane, które nigdy nie należały do Polski, co nie pozwalało wykonać wszystkich niezbędnych działań. Polityków PO flota samolotów niewiele obchodziła, tak jak to państwo niewiele ich obchodzi. Po 10 kwietnia 2010 roku zakup samolotów dla najważniejszych osób w państwie to naturalne wymaganie, bo jest to oczywiste narzędzie pracy. Dla porównania, były ostatnio konsultacje polsko-hiszpańskie. Przedstawiciele rządu Hiszpanii przylecieli jednym dużym samolotem i dwoma małymi, a my z sensacją piszemy o tym, że szef MON lata Casą i ile to pieniędzy kosztuje. Jedyną sensacją jest to, że musi latać samolotem transportowym, bo nie było samolotów przystosowanych dla VIP-ów. Na szczęście trafiły już one do Polski, a nasi piloci przechodzą szkolenia, by móc ich w pełni używać - mówił Bartosz Kownacki.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

- Bez wątpienia patrząc na te samoloty, jakie mają systemy bezpieczeństwa, gdyby takimi samolotami poruszano się w kwietniu 2010 roku, to nie mówię, że do tego dramatu by nie doszło, ale na pewno byłoby dużo mniejsze ryzyko. Te samoloty są wyposażone w odpowiednie systemy, a samoloty, które do nas dotrą w 2020 roku będą najlepiej wyposażone ze wszystkich w polskich siłach powietrznych. To są samoloty, które mają system obrony biernej zarówno aktywny, jak i pasywny, co pozwoli uchronić przed dużą częścią zagrożeń. Są to samoloty porównywalne z tymi, którymi dysponuje flota amerykańska - podkreślił wiceminister obrony.

Punkt docelowy

 

- Wszelkie analizy prowadzone w Ministerstwie Obrony Narodowej, były prowadzone na podstawie statystyk. Ustalenia mówią, że punktem docelowym jest od 6 do 8 samolotów. My na razie postanowiliśmy nabyć 2, czyli rozpocząć budowę tej floty. Do tego jeszcze w planach są 3 samoloty duże. Samoloty duże, które będą mogły bez problemu przelecieć przez Atlantyk. Świetnie wyposażone Boeingi będą zabierały nawet do 66 osób na pokład - powiedział Kownacki.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


GEOPOLITYCZNY TYGIEL (ODC.59) - CAŁA PRAWDA O SZCZYCIE NATO
Wczytuję komentarze...
Najnowsze