KONKRETNIE! Serce demokracji bije w Warszawie!

Artykuł
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

W dobie globalnego zagrożenia brutalnym ekstremizmem z nową mocą powróciły dyskusje na temat kryzysu demokracji na świecie. Wśród przesłanek, które prowadzą do podważania zdobyczy demokracji, wymieniane są nowe zagrożenia, takie jak: tzw. fake news, wzrastające nierówności społeczne, fala terroryzmu w Europie czy kryzys migracyjny. Na tle tych debat warto przypomnieć o organizacji, jaką jest współzałożona przez Polskę Wspólnota Demokracji - pisze w specjalnym artykule minister MSZ Witold Waszczykowski w "Gazecie Polskiej Codziennie".

Wspólnota Demokracji to międzyrządowa koalicja państw o zasięgu globalnym, której głównym celem jest promowanie demokratycznych zasad oraz demokratycznych wartości na świecie. Polska odegrała – wraz ze Stanami Zjednoczonymi – kluczową rolę w jej powołaniu, a wspieranie demokratycznych zasad jest jednym z podstawowych spoiw polsko-amerykańskiego partnerstwa.

Wspólnota Demokracji jest forum wymiany wiedzy i dobrych praktyk, jak pielęgnować owoce przemian demokratycznych i chronić aktywność obywatelską. We Wspólnocie uczestniczy ponad setka krajów, przy czym część z nich jest bardziej zaangażowanych w jej aktywność, m.in. poprzez członkostwo w Radzie Zarządzającej czy Komitecie Wykonawczym organizacji. W ostatnich latach z dorobku forum korzystały m.in. władze lokalne w Mołdawii i na Ukrainie, prawnicy konstytucjonaliści w Tunezji, młodzi liderzy w Kirgistanie czy prawnicy w Mjanmie.

Zasoby Wspólnoty

Demokratyczne know-how opracowywane jest wspólnie ze społeczeństwem obywatelskim. To w tak zwanych grupach roboczych, w których zasiadają przedstawiciele ponad 30 rządów i organizacji pozarządowych z całego świata, wypracowywane są projekty i rekomendacje na rzecz wzmacniania roli kobiet i młodych liderów w życiu politycznym, współpracy krajowych komisji wyborczych w celu zapewnienia wolnych i sprawiedliwych wyborów, materiały nt. edukacji obywatelskiej czy podejmowane są dyplomatyczne działania mające na celu zapobieżenie wprowadzaniu restrykcyjnych regulacji prawnych ograniczających przestrzeń do działania dla organizacji pozarządowych. Z zasobów Wspólnoty czerpią więc wszyscy – kraje demokratyczne, państwa znajdujące się ciągle na drodze demokratycznej transformacji i konsolidacji oraz społeczeństwo obywatelskie na całym świecie.

Lista rekomendacji

W ostatnich dwóch latach naznaczonych przez kolejne zamachy terrorystyczne w Europie i na świecie, stanowiące poważne wyzwania dla otwartych demokratycznych społeczeństw, Wspólnota Demokracji podjęła działania ukierunkowane na wzmocnienie i ochronę fundamentów społeczeństw demokratycznych przed zagrożeniem terrorystycznym.

I tak Wspólnota Demokracji wypracowała w tym roku – wspólnie z ekspertami w dziedzinie demokracji i bezpieczeństwa z Republiki Południowej Afryki i Stanów Zjednoczonych – listę rekomendacji dla rządów dotyczących działań, które z jednej strony przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom i instytucjom państwa, a z drugiej nie będą ograniczały wolności obywatelskich (...)

CAŁOŚĆ CZYTAJ W NAJNOWSZYM NUMERZE "GAZETY POLSKIEJ CODZIENNIE"

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy