Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. Ukraina w centrum uwagi

Artykuł
Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji
flickr/polandmfa/CC BY-ND 2.0

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow skrytykował postawę UE w konflikcie na Ukrainie. – Niepokoję się, gdy słyszę, że Rosja rozmieszcza ofensywne systemy broni – mówił z kolei sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Tymczasem Witalij Kliczko zorganizował wiec zwolenników przystąpienia Ukrainy do UE.

ŁAWROW

Zabierając głos podczas dyskusji w ramach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, Ławrow powiedział, że po upadku muru berlińskiego w 1989 roku istniała szansa na powstanie "jednej Europy". – Nadzieje na powstanie euroazjatyckiej strefy niepodzielnego bezpieczeństwa nie spełniły się – ocenił szef rosyjskiej dyplomacji. Zastrzegł, że Rosja nie rezygnuje z tego celu.

Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie, Ławrow zapytał, "co wspólnego z demokracją ma podżeganie do niepokojów?". – Dlaczego nie słyszymy słów potępienia ze strony UE wobec osób okupujących budynki publiczne, atakujących milicję, propagujących rasistowskie, antysemickie i nazistowskie hasła? – pytał Ławrow. – Jak to możliwe, że działania takie są wspierane przez polityków UE, podczas gdy w ich krajach macierzystych takie zachowania są ścigane? – kontynuował minister.

Szef rosyjskiego MSZ podkreślił, że wybryki demonstrantów stanowią naruszenie wolności. Za absurdalne uznał doniesienia mediów, sugerujące, że Rosjanie biorą udział w torturowaniu ukraińskich opozycjonistów. Ławrow zarzucił europejskim politykom, że domagając się, by mieszkańcy Ukrainy sami zdecydowali o kierunku, w którym ma zmierzać ich kraj, narzucają im "jedyne słuszne rozwiązanie", czyli UE.

Zdaniem Ławrowa w Europie nadal dominuje przestarzały sposób myślenia: "kto nie jest z nami, ten jest przeciwko nam", który należy przezwyciężyć. – Nie myślmy w kategoriach bloków – zaapelował.

Ławrow potwierdził negatywne stanowisko swego kraju wobec planów tarczy antyrakietowej, wyjaśniając, że narusza ona, zdaniem Moskwy, równowagę strategiczną i należy uznać ją za system ofensywny. – Tarcza jest elementem strategicznych arsenałów USA – mówił minister. – Jeżeli doda się atomową tarczę do atomowego miecza, to powstanie potężna pokusa, by wykorzystać ten obronny potencjał – dowodził Ławrow. Rosyjski minister wytknął NATO, że "rozbudowuje na swojej wschodniej granicy infrastrukturę wojskową", a podczas manewrów oddziały paktu północnoatlantyckiego ćwiczą atak przeciwko Rosji.

RASMUSSEN

Wcześniej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zaznaczył, że zgodnie z zasadami OBWE każdy kraj – także Ukraina – ma prawo do swobodnego wyboru wojskowych sojuszy – "bez nacisków z zewnątrz". Wyraził zaniepokojenie z powodu dużej liczby spraw, które dzielą NATO i Rosję.

– Niepokoję się, gdy słyszę, że Rosja rozmieszcza nie defensywne lecz ofensywne systemy broni, takie jak samoloty bojowe na Białorusi, rakiety Iskander w Kaliningradzie oraz wysyła oddziały na Antarktydę –  powiedział sekretarz generalny NATO. Postulował ponadto, by w rozmowach z Moskwą o tarczy antyrakietowej "wyznaczyć konkretny termin końcowy".

KLICZKO

Jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko ponownie wezwał w sobotę w Monachium władze Ukrainy do zwolnienia wszystkich zatrzymanych opozycjonistów, przywrócenia konstytucji z 2004 roku oraz przeprowadzenia wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

"Zróbcie to teraz, zanim nie będzie za późno" - apelował Kliczko.

Były bokser, a obecnie przywódca opozycyjnej partii Udar, jest gościem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Uczestniczył w dyskusji o sytuacji na Ukrainie wraz szefem ukraińskiej dyplomacji Leonidem Kożarą. Wystąpienie Kliczki zostało przyjęte burzliwymi oklaskami.

BRZEZIŃSKI

Politolog Zbigniew Brzezinski powiedział w sobotę w Monachium, że trwałe rozwiązanie kryzysu na Ukrainie możliwe jest jedynie w oparciu o kompromis. Jego zdaniem Unia Europejska powinna rozmawiać nie tylko z Ukrainą, ale także z Rosją.

Ukraina znajduje się w miejscu przecięcia wpływów europejsko-amerykańskich i rosyjskich - argumentował Brzeziński podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Wśród warunków kompromisu mogącego prowadzić do sukcesu politolog wymienił, oprócz negocjacji, nadanie ruchowi opozycyjnemu na Ukrainie stałej struktury, ustalenie, kto jest liderem opozycji, by zapobiec rywalizacji między kilkoma przywódcami, oraz włączenie się USA na płaszczyźnie międzynarodowej.

Źródło: pap, telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy