Koncert na stulecie polsko-greckich stosunków dyplomatycznych. "To był wielki tydzień dla Polski w Grecji"

Artykuł
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Koncert Leszka Możdżera w Atenach zainaugurował obchody stulecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Grecją. Wydarzenie odbyło się w Centrum Kultury Fundacji Stavrosa Niarchosa, przed którą wisiały flagi dwóch krajów.

Grecki minister spraw zagranicznych Jorgos Katrugalos, w przemówieniu przed koncertem, podkreślił więzi łączące dwa państwa: „Chociaż nie należymy do tego samego regionu, mieliśmy historycznie wiele wspólnego. Polska przyjęła po wojnie domowej w Grecji tysiące greckich uchodźców” – powiedział Jorgos Katrugalos.

Wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang wygłosił przemówienie po grecku. Podkreślił, że uznanie sto lat temu przez Grecję niepodległości Polski miało symboliczne znaczenie: „Było to zapewnienie, że dla Grecji nie ma innej Europy poza tą, w której Polska ma swoją własną ważną pozycję” – zaznaczył. Maciej Lang przypomniał, że Polacy brali udział w walkach o wolność Grecji w XIX wieku. Dodał, że zawsze z wielką radością wraca do Aten, gdzie 12 lat temu pracował w ambasadzie.

Ambasador Anna Barbarzak zaznaczyła, że z okazji stulecia nawiązania relacji dyplomatycznych między obu krajami, w ogrodach Centrum Kultury Fundacji Stavrosa Niarchosa stanęła multimedialna ławeczka odtwarzająca muzykę Chopina.

W koncercie polskiego pianisty jazzowego, Leszka Możdżera, wzięli udział przedstawiciele greckiego MSZ, międzynarodowego korpusu dyplomatycznego, środowiska polonijnego i liczne grono Ateńczyków. 

„Fantastyczny koncert. To był wielki tydzień dla Polski w Grecji. Byłem zachwycony mogąc towarzyszyć waszej wspaniałej ambasador w bazie Suda [na Krecie], kiedy świętowaliśmy 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO” – powiedział Polskiemu Radiu ambasador Stanów Zjednoczonych, Geoffrey Pyatt. 

W sali koncertowej odbyła się też wystawa „Polskie plakaty zainspirowane Grecją”. Przygotowała ją nasza ambasada we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Źródło: IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy