Komorowski spotka się z Putinem w Normandii?

Artykuł
Prezydent RP Bronisław Komorowski
Telewizja Republika

W piątek prezydent Bronisław Komorowski udaje się na uroczystości z okazji 70. rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii. Zaproszenie na uroczystości przyjął również Władimir Putin. Czy dojdzie do spotkania obu głów państw twarzą w twarz?

Hołd dla polskich żołnierzy

– To demonstracja pamięci sojuszniczej i solidarności w godzinach próby oraz podkreślenie wkładu polskich żołnierzy w wolność zachodniej Europy – podkreślił minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski.

To hołd – jak dodał Sokołowski – oddany żołnierzom polskich sił zbrojnych na Zachodzie, którzy „ramię w ramię wraz z wojskami amerykańskimi, brytyjskimi, francuskimi i innymi sojusznikami walczyli i wyzwalali okupowaną Europę”.

Hołd poległym i żyjącym uczestnikom operacji Overlord oddadzą w piątek w Normandii także prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel i brytyjska królowa Elżbieta II. Obecni mają być także przywódcy Australii, Belgii, Czech, Danii, Grecji, Holandii, Kanady, Luksemburga, Norwegii, Nowej Zelandii, Słowacji i Włoch. Hollande zaprosił też nowo wybranego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

W związku z kryzysem na Ukrainie kontrowersje wywołało przyjęcie zaproszenia na obchody lądowania aliantów w Normandii przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Biały Dom nie przewiduje spotkania twarzą w twarz między Obamą a Putinem. Nie zaplanowano też rozmowy między przywódcą Rosji a ukraińskim prezydentem elektem. Kancelaria polskiego prezydenta nie poinformowała na razie, czy podczas wizyty w Normandii Bronisław Komorowski spotka się z Władimirem Putinem.

Obchody za trzy miliony euro

Obchody rocznicy lądowania w Normandii, na które Francja wydała ponad trzy mln euro, zaplanowano w kilku miejscach.

Główne międzynarodowe uroczystości odbędą się o godz. 14.30 na plaży Sword w Ouistreham, gdzie na terenie o wielkości prawie 15 boisk do piłki nożnej, specjalnie na tę okazję wybudowano cztery trybuny. Pomieszczą one 9 tys. gości, w tym około 1,8 tys. kombatantów, z których wielu ma ponad 90 lat.

W spektaklu przypominającym o wydarzeniach sprzed 70 lat weźmie udział 650 statystów oraz pięciuset wojskowych muzyków.

Polsko-francuskie obchody, którym współprzewodniczyć będą prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i Francois Hollande będą miały miejsce po godz. 17 na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie, gdzie spoczywa 615 żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, poległych w walkach pod Caen i Falaise.

Podczas wizyty w Normandii polski prezydent odwiedzi także memoriał Montormel. Upamiętnia on bitwę z sierpnia 1944 roku między wojskami polskimi a niemieckimi o kontrolę nad masywem dwóch wzgórz o wysokości 262 m n.p.m. – w polskiej tradycji militarnej znanym również jako „maczuga”. Było to jedno z kluczowych starć końcowej fazy operacji Overlord.

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy