Komorowski: Chodźmy na marsz za tych, którzy nie zauważyli, że żyją w wolnej Polsce

Artykuł

Pójdźmy radosnym marszem, pokażmy radość i wdzięczność za siebie i za tych, którzy nie potrafią jeszcze cieszyć się wolnością – powiedział prezydent podczas uroczystości na pl. Józefa Piłsudskiego namawiając do wzięcia udziału w marszu "Razem dla Niepodległej".

W XX wieku Polska dwa razy odzyskiwała niepodległość - w 1918 i w 1989 roku - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas poniedziałkowych obchodów Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Komorowski dziękował za to, że "jak co roku 11 listopada oddajemy przed Grobem Nieznanego Żołnierza hołd bohaterom niepodległej Rzeczypospolitej". - Tym wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność Polski, tym, którzy budowali fundamenty suwerennego państwa - podkreślił.

Prezydent Bronisław Komorowski zachęcał także do udziału w marszu "Razem dla Niepodległej". Podkreślił, że Dzień Niepodległości był zawsze świętem łączącym powagę i szacunek dla twórców państwa z okazywaniem emocji i radości. - Pójdźmy radosnym marszem, pokażmy radość i wdzięczność za siebie i za tych, którzy nie potrafią jeszcze cieszyć się wolnością – powiedział prezydent. - Za tych, którzy do tej pory nie zauważyli, że od przeszło 20 lat żyją w niepodległej Polsce. Za tych, którym ciągle wydaje się, że niepodległość jest celem, a nie wyzwaniem, by ją dobrze zagospodarowywać, odważnie rozbudowywać i umacniać - umacniać już z myślą o przyszłych, polskich pokoleniach. Za tych, którym z trudem przychodzą przez usta słowa dziękczynnego hymnu: „ojczyznę wolną pobłogosław Panie" - dodał Komorowski. - Śpiewajmy tę pieśń dziękczynną i za siebie i za nich, dążąc do tego, by i oni poczuli się wolnymi obywatelami niepodległej Polski - podkreślił.

Komorowski podkreślił także w swoim wystąpieniu, że w marszu który wyruszy po uroczystościach jego uczestnicy idąc wspólnie złożą hołd wdzięczności wielkim ojcom II Rzeczpospolitej. - Nie wszyscy z tych wielkich mają w Warszawie swój pomnik – powiedział - ale jestem pewien, że już w przyszłym roku będzie to możliwe – dodał. Przypomniał, że na szlaku marszu będą miejsca związane z Józefem Piłsudskim, Romanem Dmowskim, Ignacym Janem Paderewskim, Wincentym Witosem, Ignacym Daszyńskim, Wojciechem Korfantym, Prymasem Tysiąclecia Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. - Wszyscy oni szukali wspólnej drogi, wszyscy byli zdolni do kompromisu, wszyscy umieli połączyć swoje wartości, swoje idee i poglądy we wspólne dobro wszystkich Polaków – powiedział Komorowski. - Stworzyli przestrzeń zgody, która pozwoliła wtedy budować państwo - dodał.

ap, PAP, fot. Kancelaria Prezydenta RP/ Licencja GNU

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy