Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Komiks „Inka” dostępny za darmo – również w pierwszej w Polsce wersji audio

mw 12:32 6 września 2016
krolikowskabaum
1000 bezpłatnych egzemplarzy drukowanych, darmowa wersja online w formacie PDF i pierwsza w Polsce audiodeskrypcja komiksu, która buduje napięcie niczym dobry audiobook. Tak prezentuje się komiks „Inka” o sanitariuszce 5. Brygady Wileńskiej AK Danucie Siedzikównie, który miał swoją premierę 28 sierpnia 2016 roku – w dniu jej pogrzebu i dokładnie 70 lat po wykonaniu na niej wyroku śmierci. Komiks i audiodeskrypcja są dostępne na stronie Muzeum Wojska w Białymstoku, wydawcy komiksu „Inka”. Scenariusz napisała doktor Paulina Królikowska, a rysunki stworzył artysta Daniel Baum.

Danuta Siedzikówna „Inka” pochodziła z Białostocczyzny, była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W 1946 roku, w wieku 17 lat, została schwytana przez Urząd Bezpieczeństwa, skazana na śmierć i rozstrzelana. Bezpieka utajniła miejsce jej pochówku i dopiero w 2014 roku badaczom z Instytutu Pamięci Narodowej udało się odnaleźć jej szczątki w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

 

Opowiadający o jej losach komiks „Inka” oraz jego audiodeskrypcja są częścią projektu „Inka - Pamięć - Patriotyzm”, przygotowanego przez edukatorów z Muzeum Wojska w Białymstoku, którzy opracowali też zajęcia edukacyjne dla młodzieży, aby wesprzeć naukę patriotyzmu. Jest to także element działań prowadzonych przez Miasto Białystok, które postanowiło docenić jej znaczenie i wkład w historię Białegostoku, ogłaszając rok 2016 „Rokiem Inki”. Projekt został sfinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra, ale dzięki udostępnieniu go bezpłatnie i w wersji audio zyskał zasięg ogólnopolski.

 

Profesjonalna audiodeskrypcja przygotowana przez Monikę Marciniak jest pierwszą w Polsce audiodeskrypcją komiksu. Dzięki temu z historią „Inki” mogą zapoznać się też czytelnicy niewidomi i niedowidzący oraz amatorzy audiobooków. Trwające blisko 100 minut nagranie powstało z udziałem profesjonalnego lektora oraz pracowników muzeum, którzy użyczyli głosów postaciom pojawiającym się w komiksie. Powstała w ten sposób wersja audio przypomina słuchowisko radiowe i pozwala przekonać się, że do rozumienia obrazu potrzebna jest wyobraźnia – a niekoniecznie wzrok.

 

Przedsięwzięcie to jest również zwieńczeniem starań, które autorzy komiksu „Inka” Paulina Królikowska i Daniel Baum podejmowali w ramach pionierskiego na skalę międzynarodową projektu Komiks Braillem, od 8 lat tworząc komiksy historyczne, które mogą być czytane zarówno przez czytelników widzących, jak i czytelników niewidomych. Dotychczas w tej formule powstały komiksy o Powstaniu Warszawskim oraz o Stanisławie Grzesiuku, ale dopiero w przypadku komiksu „Inka” o Danucie Siedzikównie, dzięki wsparciu Muzeum Wojska w Białymstoku i Miasta Białystok, w tym samym czasie powstał drukowany album i jego audiodeskrypcja.

 

Komiks w formie PDF oraz jego wersję audio można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Muzeum Wojska w Białymstoku: http://www.mwb.com.pl/mwb2015/art,279,inka-komiks
Źródło: Telewizja Republika Muzeum Wojska w Białymstoku

Wczytuję ocenę...
TAGI:


KONIEC SYSTEMU (ODC. 107/2) - PROF. JAN ŻARYN - OPOZYCJA TOTALNA WYWOŁAŁA WOJNĘ Z ...
Wczytuję komentarze...
Najnowsze