Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Karkonosze bez ratowników GOPR? Nie chcą pracować za takie stawki

ap 14:57 8 listopada 2014
http://www.gopr.org/
Karkonoska Grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przezywa kryzys. Ratownicy masowo odchodzą z pracy. Jak wskazuje naczelnik placówki Sławomir Czubak rezygnacje te wynikają z powodów finansowych.

– Wynagrodzenie ratowników zawodowych jest zbyt niskie, więc ludzie odchodzą do innej pracy – mówił Czubak. Co więcej, każde odejście wiąże się koniecznością przeszkolenia kolejnych pracowników, co również wymaga znacznych nakładów finansowych.

Naczelnik placówki dodał, że problem stanowi także rekrutacja nowych ratowników. Ostatnio odeszły trzy osoby, a ja otrzymałem tylko jedno podanie o pracę. W praktyce nie mam szans na wybór pracownika – przyznał.

Obecnie karkonoska grupa liczy 14,5 etatów, które uzupełniane są pracą ochotników. Jak informował naczelnik placówki, brakuje środków na wypłacanie ratownikom pracy za nadgodziny, to też muszą je odbierać w postaci dni wolnych, co znacznie utrudnia właściwe funkcjonowanie pogotowia.

Jak się okazuje zastępowanie ich ochotnikami nie zmienia znacząco tej sytuacji. – Ratownicy ochotnicy również nie zawsze są do dyspozycji, ponieważ mają swoją pracę i obowiązki. Wielu mieszka daleko – mówił naczelnik. Jak dodał, gdyby teraz ogłosi alarm, nie wie, czy mógłby liczyć choćby na dziesięciu.

Działalność Karkonoskiej Grupy GOPR jest finansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Część pieniędzy pochodzi z dotacji Karkonoskiego Parku Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i z wpłat sponsorów.

Zdaniem naczelnika, sytuacja wymaga "rozwiązań systemowych, które doprowadzą do uzawodowienia służby i finansowania jej z budżetu państwa".

Obecnie MSW płaci tylko za same akcje ratownicze. Park dzieli się wpływami z biletów, co wynika z ustawy, a dotacja samorządu jest dobrowolna.

– Z parku i urzędu otrzymujemy po 350 tys. zł. To bardzo znaczące kwoty dla naszego budżetu. Problem jest ogólnopolski, ale dotyczy wąskiej grupy zawodowej. Alarmujemy wszystkie możliwe instytucje, by pomogły go rozwiązać. Na razie bez skutku – powiedział Czubak.

Również zdaniem dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzeja Raja, problem można rozwiązać "tylko przez systemowe finansowanie służb ratowniczych".

– Parkowi i GOPR wspólnie zależy na bezpieczeństwie turystów, współpraca jest dobra. Zgodnie w ustawą przekazujemy część pieniędzy z wpływów z biletów, jednak to jest trochę "chory" układ, gdy jednemu niedofinansowanemu podmiotowi środki musi przekazywać drugi, który również szuka wpływów do dopięcia budżetu np. poprzez projekty unijne – powiedział Raj.

W ocenie dyrektora górskie parki narodowe na działalność wszystkich jednostek GOPR w Polsce przekazują ok. 2 mln zł, co "jest kwotą do udźwignięcia przez budżet państwa".

– A co stanie się w sytuacji, gdy wpływy z biletów drastycznie spadną. Czy wówczas GOPR przestanie działać? Nie ukrywam, że taka kwota ok. 350 tys. zł jest dla nas ważna, bo pozwoliłaby pozyskać prawie 2 mln zł z projektów unijnych. Chodzi jednak przede wszystkim o zmianę absurdalnego sposobu finansowania ratownictwa – podkreślił dyrektor parku.

Rzecznik MSW Małgorzata Woźniak poinformowała PAP, że w resorcie trwają analizy nad możliwością zwiększenia środków finansowych na wzrost płac ratowników w ramach etatów.

Karkonoska Grupa GOPR jest stowarzyszeniem i swym działaniem obejmuje teren Sudetów Zachodnich, m.in. w Górach Izerskich, Karkonoszach, Górach Kaczawskich, Rudawach Janowickich oraz Wzgórzach Bramy Lubawskiej, gdzie rocznie na ponad 700 km szlaków przebywa prawie 4 mln turystów. Rocznie ratownicy biorą udział średnio w 380 akcjach.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


STUDIO WYBORCZE - SEMKA, ZIEMKIEWICZ, ORZEŁ - PiS WYGRAŁO WYBORY DO PE I MA SZANSĘ WYGRAĆ KOLEJNE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze