Karczewski o Polonijnej Radzie Konsultacyjnej: Współpraca musi być dwustronna. I Polonia, i Polacy w kraju muszą mieć z tego korzyść

Artykuł
Telewizja Republika

– Jestem przekonany, że powołanie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przełoży się na tę współpracę. Są tam ludzie, którzy już w radzie zasiadali, ale są też nowi. Będzie to połączenie nowych pomysłów z doświadczeniem –

Gościem Marcina Bąka w programie "W Punkt" był marszałek Senatu Stanisław Karczewski. 

"Jest ogrom pracy, duże oczekiwanie Polonii, ale również nasze oczekiwania są duże na tę współpracę"

Dzisiaj w Senacie odbyła się inauguracja Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu. W jej skład weszło 16 członków, którzy są przedstawicielami Polonii ze wszystkich kontynentów.

– Powołaliśmy tę radę, ponieważ została ona rozwiązana w związku z przejściem środków, które są przeznaczone na wspieranie Polonii do MSZ. Te pieniądze udało nam się odzyskać w tej kadencji, to bardzo dobrze, bo jest to tradycja okresu międzywojennego, później kontynuowana – przypomniał Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu wskazał, że działalność Polonijnej Rady Konsultacyjnej to jedno zadań izby. – Jest ogrom pracy, duże oczekiwanie Polonii, ale również nasze oczekiwania są duże na tę współpracę – mówił. – Jestem przekonany, że powołanie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przełoży się na tę współpracę. Są tam ludzie, którzy już w radzie zasiadali, ale są też nowi. Będzie to połączenie nowych pomysłów z doświadczeniem – zadeklarował Karczewski.

"Wielkim wyzwaniem jest nauka języka polskiego i polskiej historii"

Marszałek Senatu podkreślił, że "Polonia to blisko 20 mln Polaków rozsianych po wszystkich kontynentach, bardzo zróżnicowana". – Są osobny, które zupełnie nie mówią po polsku, ale kiedy z nimi rozmawiam widzę łzy w ich oczach, chcą nawiązywać kontakty, chcą żeby ich wnukowie, prawnukowie mówili po polsku – zaznaczył.

Stanisław Karczewski powiedział, że Polonijna Rada Konsultacyjna "problemy musi identyfikować". – Wszystkim nie podołamy – zaznaczył. – Wielkim wyzwaniem jest nauka języka polskiego i polskiej historii. Będzie to też współpraca na poziomie naukowym – zwiększenie liczby osób studiujących za granicą, chcemy też polonusów zachęcać do studiowania tu, w Polsce. Są też osoby, które w biznesie osiągnęły wielki sukces zagranicą, chcielibyśmy, żeby się tym dzielili – powiedział, mówiąc o zadaniach rady.

"Współpracujemy z Kancelarią Prezydenta, która też przykłada wagę do kontaktów z Polonii"

Wskazał, że narzędziem do działania Polonijnej Rady Konsultacyjnej "będzie uchwała i opinie, które będziemy brać pod uwagę". – Cieszę się, że zostało to przeniesione do Senatu, są senatorowie, jest świetnie funkcjonująca komisja, współpracujemy z Kancelarią Prezydenta, która też przykłada wagę do kontaktów z Polonią – wskazał Karczewski.

– Współpraca musi być dwustronna. I Polonia, i Polacy w kraju muszą mieć z tego korzyść. Wszyscy, którzy są Polakami mieszkającymi zagranicą, są naszymi ambasadorami. Będziemy dbać to, żeby dobrze mówili o Polsce, żeby mówili prawdę, żeby obcokrajowcy mieli obiektywny obraz tego, co dzieje się w Polsce – mówił w Telewizji Republika marszałek Karczewski.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy