Jasna Góra rozpoczyna obchody stulecia niepodległości Polski

Artykuł

4 listopada 1918 roku żołnierze Józefa Piłsudskiego pod dowództwem kapitana Artura Wiśniewskiego weszli do sanktuarium na jasnej górze. Właśnie tam, zaczynają się obchody stulecia niepodległości Polski.

W ramach uroczystości celebrowana będzie msza święta dziękczynną za stulecie niepodległości. Po niej na Jasnogórskich Błoniach odbędzie się piknik patriotyczny, podczas którego rozwinięta będzie stumetrowa biało - czerwona flaga, podarowana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ojciec Mariusz Tabulski, paulin z Jasnej Góry powiedział, że z wieży rozwieszą ją komandosi z Lublińca. Podczas pikniku zapalone będzie ognisko niepodległości, uczestnicy będą wspólnie śpiewać piosenki patriotyczne, będzie można obejrzeć wozy wojskowe i strażackie, a inscenizację wydarzeń sprzed stu lat zaprezentują grupy rekonstrukcyjne.

 

 

W bazylice jasnogórskiej muzycy Filharmonii Śląskiej wykonają po południu napisane przez księdza Tadeusza Goleckiego oratorium o życiu Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Duchowny dodał, że od kilku miesięcy dzieci z ponad stu pięćdziesięciu szkół i przedszkoli przygotowywały się do obchodów, których finał odbędzie się na Jasnej Górze. Najmłodsi rysowali laurki dla Niepodległej, a starsi przygotowali kroniki niepodległości, był też konkurs na współczesną wersję czapki maciejówki.

Ojciec Mariusz Tabulski dodał, że Jasna Góra dla wierzących jest miejscem, które także w sposób duchowy prowadzi człowieka do wolności.
W ramach obchodów, wieczorem z Jasnej Góry Telewizja Polska nadana program Rafała Porzezińskiego "Ocaleni".

 

Źródło: IAR, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy