Jan Kulczyk nie żyje

Artykuł
Flickr.com/ Piotr Drabik/CC

Jeden z największych polskich przedsiębiorców zmarł w wieku 65 lat. Był właścicielem przedsiębiorstwa Kulczyk Holding i grupy inwestycyjnej Kulczyk Investment House. Od 2002 regularnie klasyfikowany jako najbogatszy Polak. Zmarł w Wiedniu, w wyniku powikłań pooperacyjnych.

Kulczyk to wielka postać polskiego biznesu. Inwestował w takie branże jak m.in. energetyka, nieruchomości, infrastruktura, ropa naftowa i gaz. Były to m.in. spółki: Telekomunikacja Polska SA, Polska Telefonia Cyfrowa, TUiR Warta SA, PTE. WARTA S.A. i PKN Orlen. Jego majątek szacowano na 10 mld złotych. Była założycielem Polskiej Rady Biznesu.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przeznaczył 20 mln złotych na budowę głównej wystawy Muzeum Historii Żydów Polskich.

Działając m.in. w Europie, Afryce i Ameryce Południowej, był najbardziej aktywnym polskim biznesmenem na światowych rynkach

Był zaangażowany w sztukę i kulturę. Jest laureatem nagrody Kisiela w kategorii przedsiębiorca. Miał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego.

Przez wielu krytykowany za tzw. robienie interesów z państwem. Wątek związany z jego osobą pojawił się także w sprawie afery taśmowej. Ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawiał wówczas Janowi Kulczykowi wizje robienia przez niego interesów w sektorze energetycznym na Ukrainie.

W 2004 roku okazało się, że był również zamieszany w Aferę Orlenu. Sejmowa Komisja Śledcza ujawniła, że miał ogromny, niewspółmierny do liczby posiadanych akcji, wpływ na działanie i obsadzanie kluczowych stanowisk w PKN Orlen. Potwierdzono również, że uczestniczył w spotkaniu z byłym rezydentem KGB w Polsce Władimirem Ałganowem.

 

 

 

 

 


Czytaj więcej:

Kulczyk wynajmuje kancelarię Ćwiąkalskiego

Działania Kulczyka i rządu szkodzą czy pomagają Polsce?

 

Źródło: TVP Info, wikipedia.org, facebook.com/pages/Jan-Kulczyk

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy