Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jałowiczor o ks. Międlarze: Ksiądz mówi, co zrobiłby Jezus, a w "Gazecie Wyborczej" czytam, że ksiądz porównuje się do Jezusa

lml 13:25 20 sierpnia 2016
Telewizja Republika
– Zastanawiam się, czy umiejętność czytania ze zrozumieniem występuje u autora tego artykułu chociaż w stopniu średnim, bo to nie jest porównywanie siebie, a naśladowanie Chrystusa, czyli to, co chrześcijanin robić powinien – mówił na antenie Telewizji Republika Jakub Jałowiczor.

Gośćmi Marcina Bąka w "Podsumowaniu Politycznym Tygodnia" byli wiceszef Ruchu Narodowego – Krzysztof Bosak, Adam Ostolski z "Krytyki Politycznej" i Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".

"Rosja intensyfikuje swoje działania na Kaukazie, wydaje się, ze to takie osaczenie Gruzji"

Mówiąc o napiętej sytuacji między Rosją a Ukrainą, Adam Ostolski wskazał, że "Ukraina jest pod ścianą i jest to wina Putina oraz międzynarodowych instytucji finansowych, którzy wykorzystują to, że Ukraina nie ma wielkiego manewru, żeby narzucać drastyczny program oszczędności, drastyczny program prywatyzacji, obniżki emerytur, podwyżki cen energii itd". – Inicjatywa jest po stronie Putina. Ostatnio nastąpiło zbliżenie Rosji z Turcją w sytuacji, kiedy wydawało się, że konflikt ten jest bardzo głęboki. Odbyło się spotkanie na szczycie Rosja-Azerbejdżan-Iran, odnośnie linii kolejowej łączącej Iran z Rosją przez Azerbejdżan oraz współpracy energetycznej – wskazał Ostolski. – Rosja intensyfikuje swoje działania na Kaukazie, wydaje się, ze to takie osaczenie Gruzji – dodał.

Krzysztof Bosak powiedział, że "powinniśmy życzyć sobie, żeby do niczego nie doszło". – Wiemy jednak, że Putin jest człowiekiem zdolnym posługiwać się takimi narzędziami. Pytanie czy leży to w jego interesie. Wydaje się, że rozszerzenie konfliktu nie może mu przynieść korzyści, a raczej korzyści przynieść mu może sprawianie wrażenia, że jest do tego gotowy i wymuszanie na świecie Zachodu różnych ustępst w imię zachowania pokoju – wskazał wiceszef Ruchu Narodowego.

Jakub Jałowiczor zauważył, że "Putin, oprócz sytuacji wewnętrznej, może mieć kilka celów, żeby eskalować konflikt". – Po pierwsze – dostęp lądowy do Krymu, bo teraz po prostu go nie ma, a jakieś połączenie musi być. Nawet ta cała wojna na Ukrainie niezbyt pomogła Rosji. Sytuacja nadal jest niestabilna, więc nie wiem, jaką może mieć korzyść z tego Rosja – ocenił publicysta.

"To, w jaki sposób przedstawiane są wypowiedzi ks. Jacka, a jak brzmią naprawdę to inna sprawa"

Odnosząc się do sprawy księdza Jacka Międlara, Jakub Jałowiczor wskazał, że ubawił się, kiedy posłanka Scheuring-Wielgus złożyła doniesienie do prokuratury, bo "przypomniała sobie o homilii dobre trzy miesiące potem, niż została wygłoszona". – Posłuszeństwo przełożonym jest podstawą życia zakonnego. Nie osądzam ks. Jacka, ale w tym momencie jest to problem, niekoniecznie polityczny – zauważył Jałowiczor. Publicysta wskazał, że "to, w jaki sposób przedstawiane są wypowiedzi ks. Jacka, a jak brzmią naprawdę to inna sprawa". – Ksiądz mówi, co zrobiłby Jezus, a ja w "Gazecie Wyborczej" czytam, że ksiądz porównuje się do Jezusa. Zastanawiam się, czy umiejętność czytania ze zrozumieniem występuje u autora tego artykułu chociaż w stopniu średnim, bo to nie jest porównywanie siebie, a naśladowanie Chrystusa, czyli to, co chrześcijanin robić powinien – powiedział Jałowiczor.

Krzysztof Bosak wskazał, że "sytuacja jest kłopotliwa". – Miałem okazję spotkać ks. Międlara na Marszu Niepodległości, ale nie znam go na tyle, żeby tę sytuację kompetentnie skomentować – powiedział. – Widzimy dwie płaszczyzny –  kontrowersje, jakie budzą słowa ks. Międlara, ostre komentarze polityczne (...). Szerszy problem jest w polskim Kościele, który chce iść środkiem, oczekując od tych, którzy mają bardziej wyraziste poglądy poprawności politycznej – ocenił wiceszef Ruchu Narodowego.

– Trudno mi się rozczulać nad rolą pana Międlara, bo sam wybiera rolę publicysty czy komentatora, a nie księdza – ocenił Adam Ostolski. – Nie wolno podżegać do przestępstwa, nawoływać do nienawiści. Nie ma na to miejsca w debacie publicznej – dodał.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


SALONIK POLITYCZNY (ODC.248/1) - CZY PLATFORMA OBYWATELSKA BĘDZIE MIAŁA WRESZCIE SWÓJ SMOLEŃSK ?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze