Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jak ABW walczy z wyłudzaniem VAT-u?

kos 12:37 10 lutego 2017
ilustracja facebook.com/AgencjaBezpieczenstwaWewnetrznego
W styczniu 2017 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając na polecenie odpowiednich jednostek prokuratury, kilkukrotnie dokonywała zatrzymań związanych z wyłudzeniami VAT-u. ABW w całej Polsce zatrzymała w sumie 15 osób. W ramach 13 prowadzonych śledztw dokonano 34 przeszukań w miejscach zamieszkania osób i siedzibach podmiotów gospodarczych. Szacowana łączna strata dla Skarbu Państwa w ujawnionych przestępstwach wynosi ponad 1 mld 168 mln złotych.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w styczniu 2017 roku prowadziła na zlecenie prokuratur m.in. we Wrocławiu, w Łodzi i Zielonej Górze, śledztwa dotyczące wyłudzeń podatku VAT.

- ABW w Zielonej Górze zatrzymała osoby zajmujące się pozorowanym obrotem telefonami komórkowymi w celu uzyskiwania nienależnego zwrotu VAT-u. Zatrzymani zostali m.in. mieszkańcy Zielonej Góry, którzy uczestniczyli w działalności zarejestrowanej w Polsce firmy, która naraziła Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Jeden z zatrzymanych mógł pełnić rolę „słupa" w ramach innej działalności gospodarczej, zajmującej się obrotem innymi aniżeli telefony komórkowe artykułami. W sumie w prowadzonym przez ABW śledztwie zarzuty usłyszało 15 osób, w styczniu ABW dokonała kolejnych zatrzymań w tej sprawie. Na przestępczej działalności Skarb Państwa mógł stracić ponad 15 milionów złotych. Część środków została zabezpieczona. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wskazuje, że sprawa jest rozwojowa.

"Grupa kupowała za granicą złoto inwestycyjne, co jest zwolnione z podatku VAT, a następnie przerabiała je na granulat"

- Wrocławska delegatura ABW prowadzi śledztwo dotyczące działań zorganizowanej grupy przestępczej. W okresie od lipca 2011 roku do listopada 2012 roku grupa ta mogła narazić Skarb Państwa na kwotę ponad 127 mln złotych z tytułu niezapłaconego podatku VAT.
Przestępczy proceder miał związek z obrotem granulatem złota. Grupa przestępcza kupowała za granicą złoto inwestycyjne, co jest zwolnione z podatku VAT, a następnie przerabiała je na granulat, którego sprzedaż w kraju obłożona jest 23-procentową stawką podatku. Wykorzystując łańcuch sprzedaży złota w formie granulatu przestępcy liczyli, że kontrola skarbowa nie będzie badała pochodzenia produktu. Dzięki transakcjom grupa chciała uzyskać ogromny zysk w postaci wartości VAT-u, zapłaconego przez ostatecznego odbiorcę produktu. W okresie objętym śledztwem ABW grupa sprzedała ponad 3380 kg granulatu złota. Przestępcy byli na tyle zdeterminowani i dobrze zorganizowani, że dopuścili się również podżegania do zamachu na życie i zdrowie jednego z prokuratorów zaangażowanych w śledztwo w ich sprawie. W tej sprawie dwie osoby zostały aresztowane w listopadzie 2016 roku pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej a trzecia pod zarzutem kierowania tą grupą. W styczniu zatrzymano kolejne dwie osoby, w sprawie przyjmowania i przekazania środków pieniężnych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynów zabronionych, celem udaremnienia stwierdzenia ich przestępnego pochodzenia, tj. czyn art. 299 par. 5 kk w zw. z art. 299 par. 1 kk w zw. z art. 12 kk. ABW informuje, że sprawa jest rozwojowa.

Źródło: ABW

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (odc.86/2) - BARBARA PIWNIK - REFORMA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI POTRZEBNA OD ZARAZ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze