Izabela Kloc: Platforma planowała likwidację górnictwa, my się na to nie zgadzamy

Artykuł
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Izabela Kloc
Telewizja Republika

– Polska gospodarka musi być oparta na węglu – mówiła w studiu Telewizji Republika posłanka PiS Izabela Kloc.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości komentowała w rozmowie z Piotrem Goćkiem znaczenie trwającej w Paryżu konferenci klimatycznej COP21 oraz polskie stanowisko wobec rozwijania branży energetycznej. – Przed nami cele dalekosiężne w stosunku do tego co planowana PO (...) bo Platforma planowała likwidację górnictwa, my się na to nie zgadzamy – mówiła Kloc. Jak tłumaczyła, "polska gospodarka musi być oparta na węglu", a porozumienie podpisane w Paryżu powinno to uwzględniać. – Powinno uwzględniać uwarunkowania polskiej gospodarki – tłumaczyła Kloc.

Rozwój górnictwa i dalsza restrukturyzacja

– Po latach rządów, PO doprowadziła do tego, że dzisiaj trzeba odratować górnictwo od podstaw – mówiła polityk PiS. Jak tłumaczyła, obecna sytuacja w niektórych kopalniach, czy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) pokazuje jak zdecydowanych zmian wymaga ta gałąź gospodarki. Kloc zapewniła, że nowy rząd i nowy minister energetyki Krzysztof Tchórzewski, dadzą sobie radę w tej sytuacji. – Minister Tchórzewski odbiera nominację na ministra energetyki i mam nadzieję że da radę, tak jak dał radę w 2007 (kiedy objął stanowisko sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki - red.) – mówiła posłanka PiS.

– Dalsze losy górnictwa, dalsza restrukturyzacja to musi być rozwój (...) wierzę, że to będzie dobre dla polskiego górnictwa, dla ludzi, pracowników – mówiła posłanka.

Odnosząc się do międzynarodowych zobowiązań związanych z redukcją emisji CO2, Kloc dodała też, Polska dokonała bardzo dużo na tym polu, a teraz powinna skupić się głównie na wykorzystywaniu nowych technologi.

Szczyt klimatyczny potrwa do 11 grudnia

W Le Bourget pod Paryżem rozpoczęła się światowa konferencja klimatyczna COP21. Wśród ponad 150 przywódców państw i rządów Polskę reprezentuje premier Beata Szydło. Głos zabrali przywódcy światowych mocarstw – prezydenci Chin, Rosji, USA i kanclerz Niemiec.

Podczas =szczytu ma zapaść decyzja, co do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.


Czytaj więcej:

Spotkanie Szydło–Tusk. "Prawie jak w domu"

Szydło po szczycie klimatycznym: 8 mln dolarów do 2020 roku na wsparcie Zielonego Funduszu Klimatycznego

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy