Ibrakadabra zapewnił Szwedom Euro

facebook.com/nationalsporten

Na Parken Stadion w Kopenhadze nastała smutna noc dla Duńczyków. W drugim barażowym meczu zremisowali ze Szwedami 2:2, jednak w pierwszym spotkaniu na Friends Arena w Sztokholmie ulegli Szwedom 2:1. Pewność siebie nie zgubiła Zlatana Ibrahimovicia. Tak jak zapowiadał, że zarezerwował miejsce na Euro, tak dotrzymał obietnicy podpisując się trzema golami w dwumeczu.

W 8 minucie Duńczycy mogli objąć prowadzenie po zamieszaniu w polu karnym. Kallstrom omal nie strzelił samobója, wybijając piłkę na poprzeczkę. Szwedzi kilkukrotnie ratowali się w tej akcji, stawiając mur przed swoją linią bramkową. W 19 minucie goście strzelili na 1:0. Kallstrom zagrał z prawej strony do Ibrahimovicia w okolice dziesiątego metra. Zlatan w swoim stylu, z niecodziennej pozycji,obrócił się w kierunku bramki jednocześnie precyzyjnie uderzając prawą stopą tuż przy prawym słupku bramkarza. Był to niepowtarzalny gol rozbudzający w Szwedach jeszcze większe nadzieje. Osiem minut później Ibrahimović wyszedł sam na sam ze Schmeichelem. Tym razem zwycięsko z tego pojedynku wyszedł duński bramkarz, choć szwedzki snajper miał kilkakrotnie prostszą sytuację niż ta, w której strzelił pierwszego gola. Kiedy Szwedzi wyszli na prowadzenie, objęli bardziej defensywną taktykę. To Danii musiało zależeć na strzeleniu przynajmniej dwóch goli, aby doprowadzić do dogrywki. Jednak w 76 minucie Ibrahimović uciszył kibiców na trybunach w Kopenhadze, idealnie uderzając z rzutu wolnego w lewy róg bramkarza. Ten techniczny strzał z około dwudziestego metra był nie do obrony. Wyniki 2:0 Duńczykom nie podciął skrzydeł, ale jeszcze bardziej zmotywował. Do końca wierzyli w sukces. Pięć minut później po dośrodkowaniu z akcji Durmisiego, Poulsen wygrał pojedynek główkowy i umieścił w siatce gola kontaktowego. Szwedzi odpierali ataki Danii, jednak podświadomie wiedzieli, że nic złego im już nie może się stać. W 90 minucie gospodarze wyrównali wynik za sprawą wprowadzonego osiem minut wcześniej rezerwowego. Na rzut rożny wykonywany przez Eriksena, w polu karnym Szwedów zjawił się nawet duński bramkarz. Młody pomocnik Tottenhamu dośrodkował wprost na głowę Vestergaarda, którego silny strzał wylądował w bramce Isakssona.

Reprezentacja Szwecji po nieobecności na Mistrzostwach Świata w Brazylii, wraca na wielki turniej. Piłkarze Erika Hamrena z pewnością powinni dodać kolorytu sportowego Euro we Francji. Klasyczny skandynawski baraż miał iście bałkańskie emocje oraz skandynawski styl. To połączenie przeciwności zagwarantowało bardzo dobre preludium przed Mistrzostwami Europy we Francji.

Źródło: uefa.com