Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Horała: karuzele podatkowe były znane kierownictwu MF już w 2008 roku! Nie podjęto żadnych działań uszczelniających

M.N. 21:53 21 listopada 2018
Telewizja Republika
Rostowski już w roku 2008 miał pełną wiedzę na temat systemu wyłudzeń, pełną wiedzę na temat tego, jak wyglądają karuzele podatkowe, znał raport Izby Lordów na ten temat. Tymczasem żadnych, absolutnie żadnych działań uszczelniających resortu finansów jeszcze przez kilka lat nie było - powiedział dla Telewizji Republika Marcin Horała (PiS), przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT.

W środę sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje b. wiceminister finansów Elżbietę Chojnę-Duch, a później przesłucha b. wiceministra finansów prof. Stanisława Gomułkę. Oboje sprawowali funkcje podczas rządów koalicji PO-PSL. „W 2008 roku nie było kwestii nieszczelności całego systemu VAT, resort finansów patrzył na zmiany pod kątem wpływów do budżetu państwa lub ich braku” - mówiła w środę przed komisją śledczą ds. VAT wiceminister finansów z rządu PO-PSL Elżbieta Chojna-Duch.

– Pani minister mówiła rzeczy straszne od strony kulisów, jak we wcześniejszych latach było procedowane prawo w zakresie podatków – stwierdził na antenie Telewizji Republika Marcin Horała.

– Przedstawiciel międzynarodowego biznesu podatkowego był zamontowany w środku ministerstwa i brał udział w pracach nad ustawą o VAT – podkreślił.

– W roku 2008 analitycy z ministerstwa finansów przewidywali, że problem z VAT-em będzie wzrastał. (…) Te wątki pojawiały się w wewnętrznych rozmowach ministerstwa i to już później nie trafiało do komisji. O stronie przestępczej informacji nie było – mówił nam Horała.

Według Horały ze strony Rostowskiego można też mówić o niedopełnieniu obowiązku dbałości o system podatkowy. – Bo też słyszeliśmy, że on już w roku 2008 miał pełną wiedzę na temat systemu wyłudzeń, pełną wiedzę na temat tego, jak wyglądają karuzele podatkowe, znał raport Izby Lordów na ten temat. Tymczasem żadnych, absolutnie żadnych działań uszczelniających resortu finansów jeszcze przez kilka lat nie było. A potem, kiedy się pojawiły, były bardzo fragmentaryczne, szczątkowe i nieskuteczne - powiedział.

– Wezwiemy oczywiście na przesłuchanie pana Nowaka. Zobaczymy jaką przyjmie wersję - pytanie czy zaszkodzi sobie czy może premierowi Tuskowi – mówił przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT.

OBOWIĄZEK NADZORU? 

– Pan Donald Tusk postawił się w mało komfortowej sytuacji. Nie mianował ministra koordynatora służb - tę rolę wziął na siebie. Wygląda to na pewne działanie systemowe – ocenił Horała. 

– Pytanie jest taki czy Donald Tusk zawinił bezmyślnie czy jednak mówił im co mieli robić? 

– Przed nami następne przesłuchania. Dzisiaj udało nam się wiele ciekawych zeznań wyłowić. Działamy dalej!

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


STUDIO WYBORCZE - SEMKA, ZIEMKIEWICZ, ORZEŁ - PiS WYGRAŁO WYBORY DO PE I MA SZANSĘ WYGRAĆ KOLEJNE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze