Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

GPC: Polacy na defiladzie w Kijowie

kos 7:55 24 sierpnia 2017
FLICKR.COM / Moyan Brenn / CC BY 2.0
Przebywający z wizytą w Kijowie sekretarz obrony USA gen. James Mattis oraz szef polskiego MON‑u Antoni Macierewicz wezmą dziś udział w uroczystościach z okazji ukraińskiego Dnia Niepodległości – pisze w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie” Wespazjan Wielohorski

Jak podkreślił gen. James Mattis, USA będą prowadziły działania zmierzające do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Donbasie i temu ma służyć przyjazd do Kijowa Kurta Volkera, specjalnego przedstawiciela departamentu stanu ds. Ukrainy. – Popieram wysiłki sekretarza stanu Rexa Tillersona, by przy współpracy z naszymi sojusznikami z NATO i z Ukrainą domagać się od Rosji wypełnienia zobowiązań zawartych w porozumieniach z Mińska. Chodzi o natychmiastowe wstrzymanie działań zbrojnych, wycofanie ciężkiego uzbrojenia i swobodny dostęp obserwatorów OBWE – powiedział gen. Mattis.

Po paradzie wojskowej szef Pentagonu spotka się z prezydentem Petro Poroszenką i ministrem obrony Stepanem Połtorakiem, rozmowy mają dotyczyć m.in. refom prowadzonych w ukraińskim sektorze bezpieczeństwa narodowego i obrony, przemyśle obronnym i realizacji programu współpracy z NATO. Zdaniem ukraińskich mediów Kijów ma nadzieję w związku z wizytą gen. Mattisa na podpisanie kilku ważnych porozumień odnoszących się do sfery obrony. Według ukraińskiej gazety „Siegodnia” porozumienia mają też dotyczyć zakupów sprzętu wojskowego i wymiany technologii. Oczekuje się też, że USA będą kontynuowały program pomocy materialno-technicznej dla ukraińskich sił zbrojnych (od 2014 r. Waszyngton przeznaczył na ten cel 600 mln dol.).

W dzisiejszych uroczystościach związanych z 26. rocznicą niepodległości Ukrainy oprócz sekretarza obrony USA weźmie udział szef MON‑u Polski Antoni Macierewicz oraz ministrowie obrony Kanady, Gruzji, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Czarnogóry, Estonii i wiceminister obrony Wielkiej Brytanii. W defiladzie, która odbędzie się na reprezentacyjnej ulicy Kijowa, Kreszczatyku, mają uczestniczyć ponad 4 tys. żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych i MSW oraz 200 jednostek sprzętu wojskowego. Przewidziany jest też udział poddziałów z dziewięciu krajów NATO oraz z Gruzji. Polskę mają reprezentować żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z batalionu wchodzącego w skład brygady polsko‑ukraińsko-litewskiej. W Kijowie minister Macierewicz ma odbyć spotkania bilateralne z ministrami obrony Turcji Nurettinem Caniklim oraz Litwy Raimundasem Karoblisem.

Źródło: Gazeta Polska CodziennieWczytuję ocenę...
PILNUJMY POLSKI (ODC.18) - PRZEKRĘT GAZOWY TUSKA I PAWLAKA A KATASTROFA SMOLEŃSKA

Wczytuję komentarze...
Najnowsze