Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Expose premiera Mateusza Morawieckiego | Relacja LIVE

kos 16:00 12 grudnia 2017
Mateusz MorawieckiTelewizja Republika
Expose zaczęło się kilka minut po godzinie 16. Głosowanie nad wotum zaufania ma rozpocząć się o północy.


RELACJA NA ŻYWO

17:27

Expose przyjęte zostało burzą oklasków. Wkrótce debata. 

17:25

– Z naszych to ramion czy tak, czy siak, wytryśnie Polska wolna jak ptak.– Mateusz Morawiecki cytatem z Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zakończył swoje Expose. 

17:21

– Niech wigilijny stół nie będzie barykada. Wejdźmy w wigilię 100 lecia niepodległości pojednani. Spór tak, wojna nie. Ci którzy 100 lat temu budowali jeden kraj pokonali nie takie problemy. Nasz program to wola budowa Rzeczpospolitej dumnej siłą swojej gospodarki, bezpiecznej finansowo swoich rodzin, budzącej podziw u innych. Sprostamy wyzwaniom, jeśli staniemy się wspólnotą. Musimy na nowo odnaleźć co nas łączy i obniżyć temperaturę tego sporu. Czas odrzucić zabójcze podziały. Wszyscy Polacy jesteśmy biało - czerwoną drużyną. 40 pokoleń Polaków na nas patrzy. Zjednoczmy nasza Polskę. Tylko z wami rodacy nam się uda. Jan Paweł II mówił, że wolność nie jest nam dana, ale zadana. Każdy z nas ma marzenie, jakiś cel, coś co go pcha do przodu. Wszyscy marzymy o Polsce silnej. Chciałbym te marzenie z państwem zrealizować – expose zmierza do końca. 

17:18
17:14

– Musimy zbudować soft power na wzór naszych zachodnich sąsiadów, równie przez prawdę historyczną. W ostatnich dwóch latach wzmocniliśmy bezpieczeństwo Polski. Polska może liczyć na wsparcie sojuszników. NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa, a Stany Zjednoczone naszym głównym sojusznikiem. Będziemy kontynuować konsolidację państw naszego regionu - Grupy Wyszehradzkiej i państw Międzymorza – premier przechodzi do omówienia kwestii wojska i polityki zagranicznej. 

17:11

– To Polska walczy o zakończenie projektu wolnego rynku, to Polska podnosi temat walki z rajami podatkowymi. Lasy są naszym bogactwem, to leśnicy wiedzą jak o lasy dbać, ale szanujemy i postąpimy zgodnie z wolą Trybunału Sprawiedliwości – dodaje premier. 

17:09

– Kryzys gospodarczy obalił wiele mitów. O tym, że nierówności są dobre, że kapitał nie ma narodowości. Nie zgadzamy się na Europe dwóch prędkości. Niestety w Europie wciąż ktoś dostaje fory i to nie najbiedniejsi. Kochana Europo - Polski puzzel pasuje do całości, ale nie można go wsadzać odwrotną stroną, ani na siłę, bo zepsuje się całość, jak i ten kawałek – premier porusza tematy europejskie. 

17:08

– Rozpoczniemy wielki projekt "Przyjazna Polska", który usunie bariery infrastrukturalne. Wyjście do sklepu dla starszej osoby nie może być biegiem na 3000 m. z przeszkodami. Młodzi biegną szybciej, ale to starsi lepiej znają drogę – ten fragment expose dotyczy seniorów. 

17:06

– Każda kobieta zasługuje na to by rodzić w godnych warunkach. Należy pomagać kobietom w miejscach pracy. Na gwałty, maltretowanie nie będzie przyzwolenia. Państwo musi tu mieć twardą rękę – zapowiada premier. 

17:05

Expose podoba się prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. 

17:04

– Nie ma zgody na przemoc wobec kobiet. Moje życie tak się potoczyło, że wraz z żoną, która wspiera mnie mamy dużo kontaktów z jednym z domów dziecka. Widziałem z bliska krzywdę, która dzieje się dzieciom. Nie można chować głowy w piasek. Zabieranie dzieci z powodu biedy to zbrodnia. Pozostawianie dzieci na pastwę przemocy też jest zbrodnią – zauważa Mateusz Morawiecki. 

17:02

– Obecnie prawo nie zapobiega inwestycjom mieszkaniowym w szczerym polu, odciętym od infrastruktury, szkół. Takie mieszkania stają się koszmarem. Nasze miasta i miasteczka powinny stanowić spójną całość. Zaproponujemy pakiet korzyści dla samorządów, które zadbają o ład i estetykę przestrzenną. W końcu "piękno nas ocali". Za rok ruszą prace instytutu infrastruktury i architektury – dodaje premier Morawiecki. 

16:56

– Dopiero od dwóch lat możemy powiedzieć, że społeczna gospodarka w Polsce przynosi owoce. Społeczne gospodarka to również dialog i współpraca z partnerami społecznymi, jak związki zawodowe i związki pracodawców. W Radzie Dialogu Społecznego wypracujemy odpowiednie rozwiązania. Skupimy uwagę również na polską wieś. Dla wsi Afrykański Pomór Świń to ogromne zagrożenie. Będziemy wdrażać takie środki by ją zwalczyć. Będziemy dbali o ochronę polskiej ziemi. Polskie produkty są symbolem jakości, musza trafić na światowe stoły pod polską marką – dodaje premier. 

16:53

– Program od Polski papierowej do Polski cyfrowej to zadanie dla wszystkich resortów – dodaje premier. – W kwestii edukacji położymy nacisk na edukację branżową. Młodzi Polacy, dla których jedyną nadzieją była emigracja jest nazywane pokoleniem straconych szans. Chcemy żeby praca dla nich była na godnych warunkach, nie na umowach śmieciowych. Wierzę, że będzie to pokolenie odzyskanych szans. Przeprowadzimy reformę szkolnictwa wyższego. Polska nauka musi stwarzać podstawy rozwoju. Zadaniem uczelni jest formacja elit narodowych. Od 250 lat zmagamy się z dramatem drenażu najlepszych umysłów. Wzmocnimy uczelnie, również regionalne. 

16:50

– Chcemy podmiotowej roli Polski w gospodarce, a nie peryferyjnej. Wciąż wiele pracy przed nami. Potrzebujemy przejścia z kapitalizmu na kredyt do kapitalizmu inwestycji i oszczędności. Proszę o pomoc wszystkich - razem odzyskajmy Polskę. Sercem naszej filozofii będą micro, małe i średnie firmy, które dają utrzymanie milionom Polaków. Wkrótce przedstawimy pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze. Dogmatyczni liberałowie mówią, że nie ma miejsce na państwo w gospodarce wolnorynkowej. To nie prawda. Również bez sprawnych sądów nie ma miejsca na uczciwą gospodarkę. Dla gospodarki ważne są instytucje jak CBA, wolne i sprawiedliwe sądy – mówi premier Morawiecki. 

16:49

Przemówienie co kilkanaście zdań przerywane jest oklaskami ze strony polityków PiS. 

16:47

– To może być pierwszy rok od 28 lat, gdzie przyrost długi publicznego będzie wynosił 0 lub niewiele więcej od 0. W 150 lecie urodzin Marszałka możemy powiedzieć, że osiągnęliśmy dzięki Jego idei - romantyzm celów, pozytywizm środków. Coraz więcej ludzi uczestniczy w konsumpcji, rośnie liczba osób, które pozytywnie patrzy na swoją przyszłość. Zagraniczni eksperci podzielają nasze rozmowy – Mateusz Morawiecki przechodzi do gospodarki. 

16:43

– Budowa Centralnego Portu Lotniczego to krok na stworzenie nowoczesnego systemu transportu. To będzie nasza Gdynia w centrum Polski. Zbudujemy port łączący Świnoujście z resztą kraju. Stworzymy z Polski centrum logicznego Europy. Wciąż brakuje wielu dróg ekspresowych i autostrad. Brakuje Via Carpatia, via Baltica. Dokończymy drogi S3, S7, A1. Musmy skoncentrować się na poprawę komunikacji na poziomie gminy. Przeznaczymy na to więcej środków, również z budżetu państwa. Czas na regionalne strategie odpowiedzialnego rozwoju. Będę zaangażowany w rozwój Polski lokalnej, samorządowej – premier mówi o inwestycjach i samorządzie. 

16:42

– Realizacja terminalu LNG w Świnoujściu nie udałaby się bez determinacja Lecha Kaczyńskiego. Jest szansa że nie będziemy uzależnieni od Rosji w kwestii gazu. Chcemy utworzyć hub gazowy, który będzie zaopatrywał naszych sąsiadów. Pozytywnie patrzymy też na energię jądrową. Energetyka jest jedną z tych dziedzin, gdzie liczę na współpracę całej izby. Trzeba stworzyć politykę, która przetrwa wiele kadencji – powiedział premier Morawiecki. 

16:39

– Gospodarka współdzielenia to nowy nurt. To zbieżne z nauką chrześcijańska, z etyką solidarności, ale również i z Komisją Europejską. Korzyści wynikające ze współdzielenia to oszczędności dla naszego portfela, czystsze środowisko. Wierzę, że może to nas połączyć. Podstawą energii jest węgiel, nie chcemy z niego rezygnować. Planujemy reformy. Województwo Śląskie stanie się zagłębiem nowych technologii. Dla naszych przyszłych pokoleń chciałbym zadbać o alternatywne źródła energii, nie w imię ideologii, a w imię korzyści – wciąż trwa expose Mateusza Morawieckiego. 

16:37

– Kolejnym obszarem naszych działań będzie środowisko. Widziałem krajobraz spowity gęstą szczypiącą mgłą. Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne. To miara tego, czy jesteśmy dojrzałym krajem. Pył ze spalonych śmieci trafia do naszych płuc i naszych dzieci. Chcemy zlikwidować ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków. Chciałbym podziękować pionierom prac o czyste powietrze - organizacjom pozarządowym. Ważna jest tu też rola samorządu – premier nawiązuje do problemów środowiska. 

16:36

– Chcemy by Polacy nie chorowali na serce, chyba, że z miłości – premier pozwala sobie na subtelne żarty. 

16:33

– Pierwszym arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia. Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej. Doprowadzimy do wzrostu skokowego wydatków 6,2 proc. PKB w ciągu kilku lat. Ten wzrost jest możliwy dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Już w tym roku przeznaczyliśmy 4 miliardy na skrócenie kolejek u lekarzy i wykup zobowiązań, które narastały w czasie rządów naszych poprzedników. 3/4 Polaków odchodzi ze względu na nowotwory i choroby układu krążenia. Postawimy na profilaktykę – Mateusz Morawiecki mówi o planach na przyszłość związany ze zdrowiem. 

16:32

– Gwarancją rozwoju są młode pokolenia. To koło napędowe innowacyjności. W ich ciekawości i konkurowaniu z najlepszymi tkwi klucz do przyszłości. Nasza praca nie ma sensu, jeśli nie odpowiada na potrzeby młodych. Uwielbiam pracować z młodymi ludźmi – dodaje premier. 

16:28

– Będziemy kontynuować i wzmacniać politykę społeczną. Odzyskujemy kontrolę nad strategicznymi elementami gospodarki. Biedy jest mniej, a bezrobocie jest najniższe od 27 lat. Rozpoczęliśmy realizację taniego budownictwa i naprawy służby zdrowia. Chcemy żeby Polska była wielka, Polska jest częścią Zachodu, potrzebujemy więc państwa i silnej tożsamości, by wyrwać się z roli peryferii. Chcemy wykreować polskie firmy jako globalnych championów. Przykładem tego niech będzie kultura i sport - przyzwyczailiśmy się, że nasi juniorzy wyjeżdżają na zachód i grają w tamtych klubach i reprezentacjach. Czym byłaby reprezentacja Niemiec bez Podolskiego i Klose? Dobrze, że naszego Roberta nam chociaż nie wzięli – Mateusz Morawiecki nawiązuje popularnych ostatnio porównań piłkarskich. 

16:26

– Jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej, która może oznaczać nowe rozdanie. Powinniśmy w nim odgrywać rolę lidera. To polityka gospodarcza zdecyduje, czy będziemy producentem nowoczesnych technologii, czy tylko rynkiem zbytu. Przez dwa lata nie próżnowaliśmy, zostaliśmy zaliczeni do grona krajów rozwiniętych. Zaczęto nas nazywać fabryką Europy. Mamy największy w tej części Europy program wsparcia film technologicznych – stwierdza Morawiecki. 

16:24

– Lepiej jest łączyć - konkurencję ze współpraca, wymiar lokalny z globalnym. Łączyć Europę z naszym spojrzeniem, przez pryzmat naszych interesów. To również łączenie pragmatyki z wolnym rynkiem. To również łączenie prawa ze sprawiedliwością. Nasz rząd będzie bardzo ambitny. Państwo wraca do gry na poważnie. Do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołącza również przedsiębiorcze państwo. Trzeba znaleźć złoty środek między państwem minimum, a ociężałym państwem biurokratycznym. Nie chcemy ani jednego ani drugiego. Chcemy dokonać wielkiej modernizacji Polski – zauważa nowy premier. 

16:20

– Świat lepiej powinien poznać naszą historię. Nasze dzieje to jedna z najbardziej inspirujących historii świata. Stoją za nią wielcy bohaterowie, o których kilka dni temu mówił prezydent. Praca i walka dla Polski to też historia zwyczajnych, ale niezwyczajnych ludzi. Jak tysiące Polaków, którzy ratowali Żydów, jak tysiące drukarzy, którzy walczyli z komunizmem, jak Inka, Zapora, Anna Walentynowicz, Andrzej Kołodziej, mój przyjaciel, który w wieku 20 lat utrzymał strajk w stoczni im. Komuny Paryskiej, jak moja ciocia na której rękach umierał "Cichy", jeden z chłopców, którzy dokonali zamachu na "kata Warszawy". Patrząc na nich patrzymy w przyszłość. Teraz mamy w rękach unikalna szansę i nie możemy jej zmarnować. Polska polityka musi być ambitna. Dryfowanie i płynięcie z prądem to nie jest nasze DNA – dodaje premier. 

16:17

– To rząd kontynuacji. Naczelną ideą i dewizą jest zawołanie Wyspiańskiego - Polska to wielka rzeczy. Polska jest dobrem nadrzędnym. To dla mnie wielki zaszczyt, Polska to dumne państwo. Nie poddaliśmy się tyrani, komunizmowi, rusyfikacji i germanizacji. To kraj, w którym powstała Solidarność. Moim pragnieniem jest to, żeby rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem zjednoczonej Polski. Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. To jest wpisane w naszą tożsamość. Umocnienie naszej tożsamości, tego wielkiego dziedzictwa narodowego to zobowiązanie wobec tych, którzy budowali wspólnotę praca i krwią. To obowiązek wobec przyszłych pokoleń – mówi Mateusz Morawiecki. 

16:15

– Na początku chciałbym podziękować pani premier Beacie Szydło, jest i pozostanie pani symbolem solidarnościowej rewolucji, dziękuję za tytaniczną pracę, nieustępliwość. Cieszę się, że będziemy pracować dla Polski. To były dobre dwa lata dla Polski i dla obywateli. Nasz rząd będzie nadal prowadził te dzieło bez wytchnienia – rozpoczął swoje expose Mateusz Morawiecki. 

16:12

W Sejmie pojawił się już prezydent. Posłowie zajmują miejsce. Marszałek Kuchciński zaczyna obrady. 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


10/04/2010 fakty (odc.57) - T. ZIEMSKI - TEZA Z BRZOZĄ BODINA NIE PRZEKONUJE. OTO DOWÓD
Wczytuję komentarze...
Najnowsze