Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Europejska instytucja dołącza do chóru krytyków reformy sądownictwa w Polsce

17:18 17 lipca 2017
flickr.com/blogtrepreneur/CC BY 2.0
Rada Wykonawcza Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa wydała oświadczenia, w którym wyraża „niezmierne zaniepokojenie faktem zatwierdzenia reform sądownictwa”. Zdaniem Rady, „ustawy pociągają za sobą nieuchronnie erozję w sferze niezależności sądownictwa”.

Do chóru krytyków zatwierdzonych przez Sejm i Senat ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych dołączyła Rada Wykonawcza Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). ENCJ nie po raz pierwszy krytycznie odnosi się do rozwiązań w systemie polskiego sądownictwa proponowanych lub wdrażanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Według instytucji, przyjęte przez obie izby parlamentu nowelizacje ustaw o KRS i ustroju sądów powszechnych „pociągają za sobą nieuchronnie erozję w sferze niezależności sądownictwa, z równie nieuniknionym wpływem na stan praworządności”. ENCJ zaznaczyła, że wpisuje się w to również niedawny projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym.

Rada Wykonawcza Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa uznała sytuację za „bardzo poważną” i dodaje, że” przestrzeganie przez rządy zasady niezależności sądownictwa jest niezbędne”.

- Sędzia powinien być apolityczny. Powinno być tak, że my po wypowiedziach tych medialnych sędziów, nie powinniśmy się domyślić, czy oni są za, czy przeciwko PiS-owi. Tu wiemy to jednoznacznie. Na pewno pewnej oligarchii sędziowskiej w obecnym systemie żyło się znakomicie. Wszelka zmiana systemu będzie budzić ich sprzeciw - stwierdził w Telewizji Republika poseł PiS, Marcin Horała. 

Źródło: telewizjarepublika.plWczytuję ocenę...
OTWARTYM TEKSTEM - odc. 120/2 - IRENEUSZ KACZMAREK - DIAGNOZA JEST JASNA: JESTEŚMY NA WOJNĘ!

Wczytuję komentarze...
Najnowsze