Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

EKSPERCI ALARMUJĄ! Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

M.N. 18:38 17 maja 2018
Wikimedia Commons
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie - alarmują eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia przed Europejskim Dniem Otyłości. Jeszcze w latach 70. poprzedniego wieku nadmierną masę ciała miało mniej niż 10 procent uczniów. Obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę lub otyłość.

– Przyczyną otyłości jest brak aktywności fizycznej i złe nawyki żywieniowe, szczególnie nadmierne spożycie tłuszczu, cukru i soli. Sól w nadmiarze powyżej 5 gramów dziennie nawet o 30 procent zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości u dzieci i dorosłych – powiedział profesor Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu. 

– Polskie dzieci nie mają przerw między posiłkami, cały czas jedzą różnego rodzaju przekąski. Nawet kilkumiesięczne maluchy ciągle dostają biszkopty czy chrupki kukurydziane, a starsze dzieci często sięgają po chipsy. Z badań wynika, że osoby spożywające kilka przekąsek w ciągu dnia mogą zjeść nawet o tysiąc kilokalorii więcej niż osoby odżywiające się w sposób tradycyjny. Przekąski zawierające duże ilości tłuszczu, cukru i soli są, oprócz słodzonych napojów, istotnym czynnikiem rozwoju otyłości – dodała dietetyk Joanna Jaczewska-Szyc z Instytutu. 

Europejski Dzień Otyłości jest obchodzony 22 maja.

Źródło: tvp.info, IAR

Wczytuję ocenę...


W PUNK (K. GÓJSKA) - PROF. ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI - TO TUSK UCZYNIŁ NIENAWIŚĆ MOTOREM POLITYKI
Wczytuję komentarze...
Najnowsze