Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

MAD 7:33 1 marca 2017
FOT. ROBERT SUCHY/CO MON
Dzisiaj po raz 7. obchodzimy ustanowiony w lutym 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wielu polskich miastach odbędą się uroczyste obchody upamiętniające żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia zbrojnego.

Centralne uroczystości upamiętniające walkę Żołnierzy Wyklętych, nazywanych również często Żołnierzami Niezłomnymi rozpoczną się na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, gdzie o 9.15 premier Beata Szydło odda hołd Wyklętym. O godz. 12.00 prezydent Andrzej Duda wręczy w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe kombatantom i osobom pielęgnującym pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

O godz. 16.00 odbędą się uroczystości na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda. Na 18.00 zaplanowany jest uroczysty Apel Pamięci z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbędzie się na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego przez Grobem Nieznanego Żołnierza.

Sejm 3 lutego 2011 r. przyjął ustawę o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, której inicjatywę zgłosił w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. Pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadał dokładnie w 60. rocznicę egzekucji na Rakowieckiej siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukasza Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu oraz Józefie Rzepca.  

Źródło: telewizjarepublika.plWczytuję ocenę...
OTWARTYM TEKSTEM - odc. 120/2 - IRENEUSZ KACZMAREK - DIAGNOZA JEST JASNA: JESTEŚMY NA WOJNĘ!

Wczytuję komentarze...
Najnowsze