Dwa niezależne zespoły naukowców: Zmiany na Hostii z Legnicy przypominają włókna mięśnia sercowego w agonii

Artykuł
Telewizja Republika

Dwa niezależne zespoły naukowców, które przebadały Hostię z Legnicy stwierdziły, że zmiany jakie się na niej pojawiły wyglądają jak „struktury włókniste, najbardziej przypominające w obrazie włókna mięśnia sercowego”. Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Hostia, która 25 grudnia 2013 roku przy udzielaniu Komunii świętej upadła na posadzkę i która została podniesiona, i złożona do naczynia z wodą. Według relacji księży, po pewnym czasie pojawiły się na niej przebarwienia koloru czerwonego.

Badania nad zmianami jakie pojawiły się na Hostii przeprowadziły dwa niezależne zakłady medycyny sądowej. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej o ich wynikach mówiła dr Barbara Engel. Kardiolog poinformowała, że zespół naukowców dokonał w kościele pw. św. Jacka w Legnicy oględzin i pobrał do badania łącznie 15 próbek.

Zakład medycyny sądowej we Wrocławiu stwierdził, że pobrana próbka jest fragmentem mięśnia sercowego w agonii, a tkanka jest pochodzenia ludzkiego. Do takich samych wniosków doszedł zakład medycyny sądowej ze Szczecina.

– Pierwsze wyniki badań otrzymano w połowie marca. W obrazach histologicznych, które wykonano, opisano struktury włókniste, najbardziej przypominające w obrazie włókna mięśnia sercowego – mówiła kardiolog. Lekarka tłumaczyła, że badaniom poddano nie tylko fragmenty przemienionych Hostii i wody, ale również wodę z kranu, której użyto do rozpuszczenia komunikantów i wino mszalne.

Poniżej przypominamy pełną treść komunikatu ks. bp. Zbigniewa Kiernikowskiego w sprawie Wydarzenia Eucharystycznego w parafii św. Jacka w Legnicy:

 Siostry i Bracia w Chrystusie Panu!

Jako Biskup Legnicki podaję niniejszym wiadomość o wydarzeniu, jakie zaszło w parafii św. Jacka w Legnicy i które ma znamiona cudu eucharystycznego. Na Hostii, która 25 grudnia 2013 roku przy udzielaniu Komunii świętej upadła na posadzkę i która została podniesiona, i złożona do naczynia z wodą, po pewnym czasie pojawiły się przebarwienia koloru czerwonego. Ówczesny Biskup Legnicki Biskup Stefan Cichy powołał Komisję, której zadaniem było obserwowanie zjawiska. W lutym 2014 roku został wyodrębniony fragment materii koloru czerwonego i złożony na korporale. W celu wyjaśnienia rodzaju tej materii Komisja zleciła pobranie próbek i przeprowadzenie stosownych badań przez różne kompetentne instytucje.

Ostatecznie w orzeczeniu Zakładu Medycyny Sądowej czytamy: „W obrazie histopatologicznym stwierdzono fragmenty tkankowe zawierające pofragmentowane części mięśnia poprzecznie prążkowanego. (…) Całość obrazu (…) jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego” (…) ze zmianami, które „często towarzyszą agonii”. Badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki.

W styczniu br. przedstawiłem całą tę sprawę w Kongregacji Nauki Wiary. Dziś, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej, polecam Księdzu Proboszczowi Andrzejowi Ziombrze przygotowanie odpowiedniego miejsca dla wystawienia Relikwii tak, aby wierni mogli oddawać Jej cześć. Proszę też o udostępnienie przybywającym osobom stosownych informacji oraz o prowadzenie systematycznej katechezy, która pomagałaby właściwie kształtować świadomość wiernych w dziedzinie kultu eucharystycznego. Polecam nadto założenie księgi, w której byłyby rejestrowane ewentualne uzyskane łaski oraz inne wydarzenia mające charakter nadprzyrodzoności.

Mam nadzieję, że wszystko to posłuży pogłębieniu kultu Eucharystii i będzie owocowało wpływem na życie osób zbliżających się do tej Relikwii. Odczytujemy ten przedziwny Znak, jako szczególny wyraz życzliwości i miłości Pana Boga, który tak bardzo zniża się do człowieka.

  Polecam się Waszej modlitwie i Wam błogosławię

+ Zbigniew Kiernikowski

BISKUP LEGNICKI

Źródło: TVP Info, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy