Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Duda: Bohaterowie getta pokazali, że ich pacyfikacja będzie kosztować również niemieckie życie

am 12:34 19 kwietnia 2018
Telewizja Republika
– Kiedy popatrzymy wokół nas na tą część stolicy Polski, Warszawy, to błyskawicznie można zauważyć, że wszystkie budynki, które wokół się znajdują są zbudowane po 1945 roku. Tu nie ma wokół żadnego budynku, który istniałby przed II wojną światową – mówił Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda podczas uroczystości 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

– Niemcy niszcząc powstańców w Getcie Warszawskim, niszcząc resztki społeczności żydowskiej, którą tu zgromadzili, przystąpili do zniszczenia resztek kamienic, które tu pozostały. W 1944 roku była tu pustynia i jedyne co pozostało to obóz koncentracyjny "Gęsiówka". Tak jak zamiarem i planem ich było zniszczenie narodu żydowskiego, tak samo starali się zniszczyć wszelkie pamiątki po narodzie żydowskim – przywoływał.

– W 1940 rozpoczęli tworzenia getta dla społeczności żydowskiej. W jaki sposób ich identyfikowano? Według swojego, faszystowskiego prawa III Rzeszy. Wymazano nas z mapy, tu była III Rzesza. Kierowali się swoim bandyckim prawem, ustawami norymberskimi. Przed inwazją Niemców, tutaj przebywało 140 tys. ludzi na kilometr kwadratowy – tłumaczył prezydent.

– Poza egzekucjami, to właśnie stłoczenie ludzi, było sposobem na realizację niemieckiego planu zagłady. Ludzie umierali na ulicach z chorób i głodu. To był codzienny widok getta warszawskiego. Powstanie wybuchło wtedy, gdy Żydów było już znacznie mniej, szacunkowo ok. 50 tys. Pozostali zostali zamordowani albo popędzeni na Umschlag Platz, skąd wywieziono ich do obozu w "Treblince". Właśnie wtedy, widząc nieuchronną zagładę, młodzi ludzie zdecydowali się stanąć do nierównej walki – kontynuował.

– 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie. Pierwsze, wielkie powstanie miejskie w okresie II wojny światowej. Czy to powstanie miało militarne cele? Chcieli osiągnąć coś konkretnego? Chcieli zwyciężyć? Nie, to powstanie nie miało celu militarnego. Zdecydowano, że zachowają do końca swojego życia godność. Dumnie stanęli po to, by pokazać Niemcom, że Żydzi nie dadzą się podeptać. Pokazali, że będzie to kosztowało również niemieckie życie – wskazywał prezydent.

– Myśleli, że zostaną bohaterami dla świata? Na pewno nie. Ale dziś, my wszyscy, pochylamy nisko głowę przed ich determinacją i odwagą. Zginęli, bo w większości taki był ich los, walcząc za godność, wolność, ale w naszym poczuciu, także za Polskę. Byli polskimi obywatelami.  Dlatego właśnie apelowały dla nich władze polskiego państwa podziemnego, Władysław Sikorski na falach BBC, polski premier. Dlatego przybył do warszawskiego getta Jan Karski – wymieniał Duda.

– Strzały słychać było wówczas wewnątrz getta, ale tez na ulicach całej Warszawy. Skazany po wojnie na śmierć, gen. SS Stropf, dowodzący oddziałami pacyfikującymi getto, wspominał" byliśmy atakowani, również przez polskich bandytów".  Pod murami getta zginęli w tamtych starciach też Polacy, żołnierze Armii Krajowej – przeszedł do naszych zasług, jako Polaków.

– Jestem przekonany, że tak jak Polakom, tak samo polskim Żydom, ogromnie zależy na tym, by prawda historyczna była jedna. Prawda o ich bohaterstwie, niezłomności, odwadze i postawie wszystkich, którzy byli dookoła. Gdy ktoś mówi o współodpowiedzialności Polski, rani to nie tylko Polaków, ale również polskich Żydów. Wszystkich, którzy zginęli pod Polską flagą. Cześć i chwała bohaterom Getta Warszawskiego – podsumował prezydent.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ - ŚMIERĆ PAWŁA ADAMOWICZA TO OKAZJA DO OKŁADANIA SIĘ DESKAMI
Wczytuję komentarze...
Najnowsze