Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dr Żółtaniecki o Nord Stream 2: Tylko Amerykanie mogą zatrzymać ten szalony projekt

M.N. 15:27 11 lipca 2018
Telewizja Republika
Zgodnie z obecnym planem Nord Stream 2 ma być gotowy pod koniec 2019 roku i wtedy też Rosja zamierza ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się obok Polski także kraje bałtyckie i Ukraina. – Tylko Amerykanie mogą zatrzymać ten szalony projekt - powiedział dla Telewizji Republika Ryszard Żółtaniecki.

Szczyt NATO w Brukseli

– Wystąpienie prezydenta Dudy jest nadoptymistyczne. Mówi o jedności, a USA krytykują Niemcy. Chodzi o strukturę wydatków niektórych państw. W państwach jak Niemcy znaczna część tych pieniędzy nie jest przeznaczona na modernizację armii. (…) NATO to również sojusz ideologiczny – pewnych wartości. Niestety punkty widzenia wielu krajów są sprzeczne – mówił nam Dr Żółtaniecki.

– Niemieckie media już dziś reagują furią na poranne wystąpienie prezydenta Trumpa.

– Kreml zareaguje tak jak zawsze. Agresja, ekspansja propagandowa.

Lokacja wojsk

– Mamy lokacyjną obecność wojsk natowskich – w szczególności Amerykanów. To duży proces. Niemcy muszą zmienić swoje nastawienia na wspólną obronność – ocenił Żółtaniecki.

Nord Stream 2

– Uważam, że tylko Amerykanie mogą zatrzymać ten szalony projekt.

– Stany Zjednoczone są naszym głównym sojusznikiem. Wiele dzieli nas z Francją i Niemcami. Pamiętajmy, że nic nie trwa wiecznie. Nie wiemy czy Donaldowi Trumpowi starczy sił na następną kadencję. Jeśli sytuacja się odwróci może się wszystko zmienić i dojdzie do kolejnego resetu – powiedział Ryszard Żółtaniecki.

– Musimy być w centrum i mieć jak najlepsze relacje z USA. Powinniśmy mądrze budować relacje europejskie – podkreślił.

Walka z terroryzmem

– Udział Polski powinien być bardzo rozsądny. (…) Polska ma bardzo dobrą opinię w Iraku i Afganistanie.

USA – NATO

– Nie rozumiem komentarzy pod tytułem, że Trump zrobił krok ku Putinowi. (…) Gdyby jechał tam Obama lub Clinton to byłbym pełen obaw – zaznaczył.

Co Polska zyskuje dzięki sojuszowi?

– Bezpieczeństwo, inny typ komunikacji z Zachodem. Nawet reakcje społeczne mówią nam, że jest to jedna z najważniejszych decyzji jaką nasz kraj podjął – powiedział Żółtaniecki.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


ZAMACH NA CHRZEŚCIJAN W SRI LANCE TO NAJWIĘKSZA ZBRODNIA - CZARNECKI, ŻÓŁTANIECKI, KANIA
Wczytuję komentarze...
Najnowsze