Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dr Wróblewski: Współpracując z Amerykanami wzmacniamy nasze bezpieczeństwo

M.N. 16:10 12 lipca 2018
Telewizja Republika
– Rosjanie chcą opleść Europę od północy i południa. Współpracując z Amerykanami wzmacniamy nasze bezpieczeństwo – mówił dla Telewizji Republika dr Artur Wróblewski, politolog, amerykanista, Uczelnia Łazarskiego.

Szczyt NATO w Brukseli

– Należy się skupić na najważniejszym owocu tego spotkania – czyli na podpisanej deklaracji. Są w niej same konkrety. Ważne jest co robi Trump – ten dokument pokazuje, że USA i prezydent Trump podpisał zobowiązanie o wzmocnieniu obrony – podkreślił Wróblewski.

– Dzisiaj walczy się nowoczesnymi technologiami. 2% to jest magiczny próg – mówił Trump. Podszedł uczestników psychologicznie. (…) Już wcześniej mówiono żeby zwiększać wydatki na obronność – Trump to człowiek konkretny i poważny. Tego broku obwieścił, że Amerykanie budują siły kosmiczne – powiedział.

– Niemcy wydają tylko 1,24 PKB na obronność. Angela Merkel mówi, że są 4 miejscem pod względem tych wydatków. (…) Jednak pod względem PKB są 17 państwem – zaznaczył.

NORD STREAM 2

Nord Stream 2 to wspólne przedsięwzięcie rosyjsko-niemieckie. To druga nitka gazociągu na Bałtyku, po uruchomionym w 2011 r. Nord Stream 1. Po wybudowaniu ma nim przebiegać 110 mld m3 gazu.

– Stan niemieckiej Bundeswehry pozostawia wiele do życzenia. (…) Niemcy chyba się nie boją Rosji skoro robią z nimi interesy. Teraz Nord Stream 2. Zaczęto już wylewać fundamenty. Jak nic się nie wydarzy to za chwilę uzależniona będzie cała Europa – ocenił dr Wróblewski.

– My mamy siebie wzmacniać. Nie można oddzielić bezpieczeństwa politycznego od energetycznego. Nie można być zakładnikiem Rosji pod względem energetycznym, a jednocześnie czuć się silnie strategicznie i politycznie. Nie można tego rozdzielać – podkreślał.

– Trump zwraca na to wciąż uwagę. Nawet jeśli przyjmiemy, że Amerykanie reklamują swój gaz, to nie ma sensu finansować Kreml. (…) Przez to legitymizujemy w pewien sposób działania Putina i jego gangu.

– Rosjanie chcą opleść Europę od północy i południa. Współpracując z Amerykanami wzmacniamy nasze bezpieczeństwo – zaznaczył.

– Nord Stream 2 jest również projektem politycznym wymierzonym również w Polskę. (…) Amerykanie nie chcą się ewakuować z Europy tylko rozwinąć. Wiele rzeczy jest nastawiającym nas optymistycznie – powiedział.

– NATO modernizuje się. Warto pamiętać, że częścią tej modernizacji powinno być ulepszanie infrastruktury.

Żeby móc się bronić nie trzeba tylko maszerować, ale również mieć infrastrukturę po której można maszerować.

Donald Trump naciska na sojuszników z NATO, żeby zwiększyli nakłady na zbrojenia. Nie można wykluczyć, że w najbliższym czasie amerykański prezydent wyda rozkaz o wycofaniu amerykańskich wojsk z Niemiec i przerzuceniu ich do Polski. W Niemczech stacjonuje w tej chwili 35 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

– Myślę, że Trump nie wyprowadzi wojsk z Niemiec do Polski – to jego taktyka. Z pewnością rozmawia o tym z naszym prezydentem – aby wzmacniać amerykańską obecność w naszym kraju – ocenił dr Wróblewski.

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC. 117/1) - DLACZEGO NIEKTÓRZY NIENAWIDZĄ MAJORA JÓZEFA KURASIA "OGNIA"
Wczytuję komentarze...
Najnowsze