Dr Brzeski o porwaniu estońskiego oficera przez Rosjan: Nie liczmy na NATO, bo widać jak działa

Artykuł
dr Rafał Brzeski
telewizja republika

– Estoński prezydent powie: „NATO nam nie pomaga, nie ujęli się za naszym oficerem, pomagajmy sobie nawzajem”. I to się wpisuje w propozycję Dudy o budowaniu sojuszu w Międzymorzu. Nie liczmy na NATO, bo widać jak działa – mówił w programie „Wolne głosy” dr Rafał Brzeski, ekspert ds. służb specjalnych.

Rosyjskie służby porwały estońskiego oficera wywiadu. Kilka dni temu zapadł wyrok, że trafi on na 15 lat do łagru.

 

– 15 lat to pierwsza symptomatyczna rzecz, to oznacza, że ten oficer coś musiał opowiedzieć. Wedle moich informacji to as wywiadu estońskiego, ale musiał coś Rosjanom powiedzieć, skoro dostał tylko 15 lat – komentował wyrok łagru dla estońskiego oficera wywiadu dr Brzeski.

 

Podkreślał, że teraz jedyne aktywa, jakie posiada pojmany oficer to to, że można go wymienić w ramach wymiany oficerów służb.

 

Dr Brzeski nie ma też wątpliwości, że służby estońskie natychmiast ograniczyły kontakty, siatki itp. pojmanego oficera, a jego milczenie miało dać czas Estończykom. – On wiedział, że o pewnych rzeczach mógł opowiadać np. po miesiącu, mógł dać czas estońskim służbom dla tzw. damage limitation (ang. ograniczenie szkód) – stwierdził gość „Wolnych głosów”.

 

W kontekście niedzielnej wizyty prezydenta Dudy w Estonii dr Brzeski stwierdził, że kwestia porwania estońskiego oficera musi być elementem rozmowy między politykami na najwyższym szczeblu.

 

– Estoński prezydent powie: „NATO nam nie pomaga, nie ujęli się za naszym oficerem, pomagajmy sobie nawzajem”. I to się wpisuje w propozycję Dudy o budowaniu sojuszu w Międzymorzu. Nie liczmy na NATO, bo widać jak działa – ocenił dr Brzeski.

 

Ekspert ds. służb specjalnych ocenił, że współpraca i działania Polski powinny przebiegać w trzech płaszczyznach: strategicznej, na poziomie Unii Europejskiej i na poziomie krajowym.

 

– Przede wszystkim należałoby spróbować zachować równowagę strategiczną jak niegdyś próbowała zrobić premier Thatcher wobec zjednoczenia Niemiec. Kiedyś Thatcher nie znalazła w premierze Mazowieckim partnera. Jednak dziś Wielka Brytania ma przeciwwagę dla rosnącej potęgi Niemiec w Międzymorzu z silną Polską na czele – ocenił dr Rafał Brzeski.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy