Dr Borkowski: Biurokracja w służbie zdrowia tworzy bełkot, który skutkuje narastaniem kolejek

Artykuł
Telewizja Republika

- Według mnie, kolejki wynikają jedynie z przyczyn organizacyjnych. Duża ilość niepotrzebnych zaświadczeń i formularzy tworzy taki bełkot, który skutkuje narastaniem kolejek – stwierdził Prezes Zarządu Fundacji Razem w Chorobie.

Na antenie Telewizji Republika Tomasz Szelągowski z Federacji Pacjentów Polskich oraz dr Leszek Borkowski Prezes Zarządu Fundacji Razem w Chorobie komentowali wczorajszą debatę opozycji ze stroną rządzącą, która dotyczyła sytuacji w służbie zdrowia. CZYTAJ WIĘCEJ...

- Na razie to są takie obietnice i budowanie pewnej przyjaznej przyszłości, która nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości - stwierdził dr Leszek Borkowski. - Jest za wcześnie, żeby dyskutować na ten temat - dodał.

Zaznaczył również, ze brakuje mu w tej dyskusji konkretów, politycy posługują się ogólnikowymi stwierdzeniami.

- Ja jako pacjent oczekuję konkretów, oczekuję takiej sytuacji, że ludzie ciężko chorzy nie stali w nadmiernych kolejkach - mówił. - Według mnie, kolejki wynikają jedynie z przyczyn organizacyjnych – stwierdził Prezes Zarządu Fundacji Razem w Chorobie.

Skrytykował również biurokrację w służbie zdrowia, dużą ilość zaświadczeń i formularzy – To tworzy taki bełkot , który skutkuje narastaniem kolejek – stwierdził

Również krytycznie ocenił reformy Arłukowicza Tomasz Szelągowski z Federacji Pacjentów Polskich - Rozwiązania reformy systemu opieki zdrowotnej powinny następować po ustaleniu strategi czy kierunku – mówił.

Jego zdaniem, w propozycjach władzy brakuje szerszego spojrzenia na problemy opieki zdrowotnej. - Bez długoterminowego określenia celu trudno jest takim cząstkowym rozwiązaniem poprawić sytuacje – stwierdził. – Takie rozwiązanie bardziej destabilizuje niż pomaga – dodał.

Tomasz Szelągowski uznał również, że poświęcenie uwagi jedynie pacjentom onkologicznym tworzy zjawisko pewnej nierówności. - Wyszczególniono rozwiązania dla pacjentów onkologicznych , długo zaniedbywanych, więc to bardzo potrzebna atencja – stwierdził.

- Natomiast pominięcie pacjentów z pozostałymi schorzeniami tworzy nierówność w dostępie do usług i świadczeń zdrowotnych – ocenił.

- Pomagając jednej grupie jednocześnie nie pomagamy drugiej, to tworzy nierówność w dostępie. Nad reformą trzeba pracować przede wszystkim w społecznej dyskusji, nie narzucając rozwiązań z góry tylko wypracowywać je podczas zbierania opinii – podsumował Tomasz Szelągowski z Federacji Pacjentów Polskich  

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy