Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dr Bodnar: Moim celem nigdy nie była ochrona handlarzy roszczeń. Duża ustawa reprywatyzacyjna to dobry kierunek

EmaPob 21:50 12 października 2017
RPO Adam BodnarTelewizja Republika
Gościem Ryszarda Gromadzkiego w programie "W Punkt" był dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

– Sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego nie napawa optymizmem. Trzy lata temu w temacie inwigilacji TK wydał wyrok, który ograniczył możliwości jej dokonywania. Teraz poszerzono możliwości dokonywania inwigilacji, a ja jako rzecznik praw obywatelskich mimo że zaskarżyłem ten wyrok do TK, to nie widzę, by Trybunał wydał wyrok inny niż oczekuje tego partia rządząca - mówił na antenie Tv Republika dr Adam Bodnar.

"To co się działo jeśli chodzi o poprzedni rząd, ta słynna historia zabierania komputera z redakcji Wprost to jest coś, co się nie powinno zdarzyć w państwie demokratycznym"

– To co się działo jeśli chodzi o poprzedni rząd, ta słynna historia zabierania komputera z redakcji Wprost to jest coś, co się nie powinno zdarzyć w państwie demokratycznym. W sprawach środowisk kibicowskich też starałem się interweniować, jeszcze kiedy prowadziłem działalność w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Kiedy kibice użyli dość mocnego hasła wobec Donalda Tuska, kwestia odpowiedzialności nie była najlepsza. Trzeba to było wówczas rozpatrywać w kontekście wolności słowa - podkreślił Bodnar.

– Moja droga do tego, żeby zostać Rzecznikiem Praw Obywatelskich wyglądała tak, że zostałem zgłoszony przez koalicję organizacji pozarządowych. Kilka osób mnie poparło. Chciałem pokazać, że można mieć wizję tego urzędu. Dopiero później udało mi się przekonać partie polityczne, by głosowali na mnie. Głosowała na mnie PO, SLD, Ruch Palikota i kilku posłów PSL - mówił Adam Bodnar.

"Nie powinniśmy stosować odpowiedzialności zbiorowej, tylko każdą osobę osobno analizować"

– Rzecznik jest niezależny od władz, niezawisły w swoich sądach i ja staram się tego trzymać. Sprawa jest bardziej skomplikowana i nie należy wyłącznie używać potocznej formy "Ubecy". Od czasu wprowadzenia tej ustawy w życie otrzymałem 1400 skarg - to są piłkarze, wdowy po zmarłych oficerach, ale też skargi od osób, które uznają, że skoro przeszły pozytywną weryfikację w 90 roku, to nie powinny być karane . Te osoby twierdzą, że państwo ich oszukało. Na spotkania ze mną przychodziły osoby, które służyły w policji przez ponad 20 lat. Słuchacze Wyższej szkoły Milicji w Legionowie też są objęci ustawą. Zadaniem RPO jest poszukiwanie proporcjonalności. Nie powinniśmy stosować odpowiedzialności zbiorowej, tylko każdą osobę osobno analizować - zaznaczył Bodnar.

– Mamy jeden temat, który jest w Polsce nierozwiązany, gdzie Sąd Najwyższy popełnił błąd. Ustawodawca przewidział w 95. roku możliwość przedawnienia zbrodni komunistycznych, które były zagrożone karą mniejszą niż 3 lata pozbawienia wolności. W pewnym sensie poprzez interpretację tych przepisów, zwolniono z odpowiedzialności osoby, które popełniły te przestępstwa. Gdyby TK to odkręcił, moglibyśmy wrócić nawet po wielu latach do tych spraw. Jeśli ofiara jeszcze żyje lub jej dzieci, należy do tych spraw wracać - mówił Bodnar.

"Kwestia rozliczenia przeszłości jest bardzo ważna w kontekście budowania przyszłości państwa"

– Kwestia rozliczenia przeszłości jest bardzo ważna w kontekście budowania przyszłości państwa. Inaczej nie możemy poważnie mówić o naszej konstytucji. Musimy to rozliczać prawnie i szukać indywidualnej odpowiedzialności - podkreślił RPO.

"Nigdy moim celem nie było obrona handlarzy roszczeń"

– Pan minister Jaki zareagował nadmiernie emocjonalnie. Ja nie tyle atakuje, tylko zwracam uwagę , że jeśli mamy do czynienia z tego typu organem, to należy zachować pewne reguły proceduralne - czyli należy dać świadkom możliwość swobodnego wypowiadania się. Czasem możemy dostrzec pytania, które ograniczają taką swobodę i ja otrzymywałem różne skargi od obywateli w tej sprawie - mówił Bodnar.

– Nigdy moim celem nie było obrona handlarzy roszczeń. Wczoraj pojawił się projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej i uważam, że jest to dobry kierunek. Ciesze się, że minister Jaki wziął na siebie odpowiedzialność za przygotowanie tej ustawy. Mam nadzieję, że zyska ona przychylność rządu. To doprowadzi do przecięcia węzła gordyjskiego, który narósł przez wiele lat - podkreślił Bodnar.

 


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


KULISY MANIPULACJI (ODC.229 ) - DONALD TUSK I WIELKIE ZŁODZIEJSTWO (CZ.1)
Wczytuję komentarze...
Najnowsze