Dorota Kania z nagrodą im. Janusza Krupskiego!

Artykuł
niezależna.pl

Podczas X Festiwalu Filmowego NNW do Doroty Kani i jej filmu „Ryngraf” za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych trafiła nagroda im. Janusza Krupskiego. – Ta nagroda jest szczególna, ponieważ jest imienia człowieka, który jest mi bardzo bliski – powiedziała „Codziennej” tuż po gali wzruszona autorka dokumentu o Stanisławie Olszewskim.

Bardzo się wzruszyłam, odbierając Nagrodę im. Janusza Krupskiego, bo to oznacza, że film, który zrobiliśmy bez grantów, za własne pieniądze, wyszedł całkiem nieźle – mówiła Dorota Kania.

Nagroda im. Janusza Krupskiego została ustanowiona w 2011 r., po tragicznej śmierci tego wielkiego patrioty i wizjonera politycznego 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Jest ona dedykowana twórcom filmów dokumentalnych za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych.

W tym roku jury przyznało to wyjątkowe wyróżnienie Dorocie Kani za dokument „Ryngraf”, opowiadający historię Stanisława Olszewskiego, żołnierza AK, który przeniknął do struktur niemieckiego KriPo.

– Opowiedzieliśmy historię człowieka, który został skazany za kolaborację z Niemcami. Oficer Armii Krajowej, który jako pracownik niemieckiej policji kryminalnej pomagał Polakom. Ja, ale nie tylko ja, czekam na rzetelne śledztwo, które oczyści Stanisława Olszewskiego z tego komunistycznego wyroku – mówiła ze wzruszeniem Dorota Kania podczas gali X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Redaktor naczelna Telewizji Republika podziękowała prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi, który wraz ze swoim zespołem przeprowadził ekshumację szczątków Stanisława Olszewskiego. Wyrazy wdzięczności skierowała również do swoich współpracowników. Drugim reżyserem „Ryngrafu” jest Anna Zapert, za zdjęcia oraz produkcję odpowiada Robert Krauz, za montaż – Katarzyna Zajączkowska, a muzyka to dzieło Konstancji Kochaniec. W filmie wystąpiła grupa rekonstrukcyjna SH 11 GO NSZ pod dowództwem Andrzeja Przemyłskiego.

 

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

Źródło: Anna Krajkowska / Gazeta Polska Codziennie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy