Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dmitrowicz o Wołyniu: Ponad 1300 miejsc nie jest w żaden sposób upamiętnionych

pmb 14:05 11 lipca 2018
Piotr Dmitrowicz (historyk)Zrzut ekranu z serwisu YouTube/Salve TV
– Ponad 1300 miejsc nie jest w żaden sposób upamiętnionych. Tych miejsc już nie ma. Są miejsca symboliczne - łany zbóż i lasy. Tam były kiedyś polskie wsie i osady, dziś nie ma tam nawet krzyża – powiedział Piotr Dmitrowicz (historyk) w Polskim Radiu 24.

– 11 lipca to data symboliczna, tego dnia ukraińscy bandyci napadli na blisko 100 miejscowości. To była niedziela, nieprzypadkowo wybrano ten dzień. Polacy gromadzili się na mszach i właśnie kościoły atakowano, otaczano, wrzucano granaty – mówił historyk.

– Ponad 1300 miejsc nie jest w żaden sposób upamiętnionych. Tych miejsc już nie ma. Są miejsca symboliczne - łany zbóż i lasy. Tam były kiedyś polskie wsie i osady, dziś nie ma tam nawet krzyża – powiedział Dmitrowicz.

– Od lat czekam na jasne i mocne powiedzenie strony ukraińskiej, że "to był mord, czystka etniczna i ludobójstwo, przepraszamy". To pierwszy krok, bez tego nie ma szans na porozumienie – stwierdził.

Dzisiaj mija kolejna, 75. rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu. To jeden z najkrwawszych i najstraszniejszych momentów II wojny światowej. Ukraińska ludność cywilna wraz z nacjonalistycznymi oddziałami UPA i OUN dokonywała okrutnej masakry na polskich obywatelach. Nie miało dla nich znaczenia czy zabijają dorosłych czy dzieci, kobiety czy mężczyzn.

Źródło: Polskie Radio 24

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC. 117/1) - DLACZEGO NIEKTÓRZY NIENAWIDZĄ MAJORA JÓZEFA KURASIA "OGNIA"
Wczytuję komentarze...
Najnowsze