DEBATA – Polska prawica. Razem nie tym razem?

Artykuł
materiały prasowe

Dlaczego środowisko polskiej prawicy jest tak bardzo podzielone? Dlaczego zamiast tworzyć wspólny front ideowy partie grupujące polskich konserwatystów wolą okopać się na własnych szańcach? Dlaczego tak trudno połączyć im siły dla wspólnej wizji Polski?

20 marca w warszawskim klubie Hybrydy (ul. Złota 7/9) o godzinie 18:00 odbędzie się debata o polskiej prawicy organizowana przez Stowarzyszenie Młodzi dla Polski. Udział w niej wezmą: Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy), Andrzej Duda (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Kowal (Polska Razem), Jacek Kurski (Solidarna Polska) oraz Krzysztof Szpanelewski (Kongres Nowej Prawicy).

Dwa lata temu Agnieszka Rybak w głośnym tekście Zbyt wielu Napoleonów postawiła tezę, iż słabość środowisk prawicowych, szczególnie tych intelektualnych wynika z tego, że każdy chce być liderem całego środowiska, dlatego też panuje duże rozdrobnienie wśród nich – tłumaczy pomysł na organizację tego rodzaju wydarzenia Sebastian Kaleta, prezes Stowarzyszenia Młodzi dla Polski. – Na polskiej scenie politycznej każde środowisko prawicowe chce być tym najważniejszym. Czy tak powinno być? O tym m.in. chcemy rozmawiać – uzupełnia.

Poprzednie dwie edycje debaty rzeczywiście cieszyły się dużą popularnością. Zdaniem Kalety wynika to z faktu, iż zazwyczaj prawicowe środowiska wzajemnie się przenikają. – W przypadku polityków, działacze się znają, sympatycy dyskutują przy innych okazjach o różnych kwestiach, które powodują budowę odrębnych środowisk politycznych. Być może te debaty cieszą się popularnością z tego powodu, że wyborcy, a również aktywiści niższego szczebla oczekują od liderów współpracy – wyjaśnia prezes Młodych dla Polski.

Zdaniem organizatorów w tym roku debata o polskiej prawicy ma charakter wyjątkowy, ponieważ za kilka tygodni odbędą się wybory do  Parlamentu Europejskiego, a jesienią wybory samorządowe. W związku z tym widać znaczne wzmożenie w polskich środowiskach konserwatywnych, które przygotowują się do tych wyborów. Warto również zauważyć, że w pierwszych konserwatywni politycy startują mocno podzieleni. Codziennie pojawiają się informacje o kolejnych transferach w poszczególnych środowiskach. Podczas debaty mają paść pytania o bieżące konflikty, ich przyczyny, a także o skutki toczonych sporów.

Podział polskiej prawicy stanowi poważny orzech do zgryzienia. Według Kalety sytuacja, w której  10 proc. ogółu głosujących wyborców może nie mieć swojej reprezentacji w Parlamencie Europejskim lub Sejmie, mimo w wielu miejscach zbieżnych poglądów, jest zła dla całego środowiska. – Jako Młodzi dla Polski mamy w stosunku do liderów politycznych narzędzia debat i w miarę naszych możliwości właśnie to narzędzie wykorzystujemy – mówi.

Czy zawsze warto stawiać tylko na swoim, czy nie lepiej czasami wypracować zadowalający strony kompromis programowy i go zrealizować? Czy warto toczyć partyjne wojenki z poziomu kanapy, czy gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów? Mam nadzieję, że na te i wiele innych pytań uda się odpowiedzieć na naszej czwartkowej debacie – podsumowuje prezes Stowarzyszenia Młodzi dla Polski.

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU

 

plakat_final_670_01

Źródło: telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy