Czy praworządność w Niemczech jest przestrzegana? Adwokat Hambura złożył wniosek do KE o sprawdzenie

Artykuł
Wikimedia Commons/Arne Müsele

Stefan Hambura złożył wniosek do szefa Komisji Europejskiej – informuje Polskie Radio. Prawnik prosi Jean-Claude'a Junckera, aby zgodnie z art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej rozważył możliwość wszczęcia wobec RFN postępowania o naruszanie zobowiązań wynikających z traktatu.

Zdaniem adwokata ponad 5000 zarejestrowanych w latach 2016 i 2017 przestępstw kryminalnych wobec uchodźców, jest dowodem, że państwo nie radzi sobie z praworządnością, do czego jest zobowiązane. Niemieckie MSW podało, że w latach 2016 i 2017 zarejestrowano 5500 przestępstw kryminalnych skierowanych nie tylko przeciw uchodźcom ale tez wobec osobom im pomagającym.

Zdaniem Stefana Hambury to dowodzi, że państwo ma kłopoty z zapewnieniem bezpieczeństwa obywatelom.

– Liczba zarejestrowanych spraw karnych w latach 2016 i 2017 świadczy o tym, że Republika Federalna Niemiec nie radzi sobie z praworządnością – powiedział Polskiemu Radiu adwokat, dodając że jest to naruszenie przez ten kraj unijnych zobowiązań traktatowych.

Z tego powodu Hambura złożył do szefa KE wniosek o możliwość wszczęcia wobec RFN postępowania zgodnie z art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Ten artykuł KE wykorzystuje prowadząc postępowania wobec Polski np. w sprawie przestrzegania praworządności.

Art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, że: "jeżeli Komisja uznaje, że Państwo Członkowskie uchybiło jednemu z zobowiązań, które na nim ciążą na mocy Traktatów, wydaje ona uzasadnioną opinię w tym przedmiocie może wnieść sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

Źródło: Polskie Radio

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy