Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Czy nowy projekt IPN-u pozwoli zachować pamięć historyczną?

kos 18:53 20 maja 2017
prezes IPN dr Jarosław Szarek ipn.gov.pl
– Chcemy, aby każdy okruch naszej historii został uratowany – mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas konferencji inaugurującej nowy projekt i portal Instytutu – Archiwum Pełne Pamięci.

Ma on służyć ratowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, w tym cennych dokumentów, które – choć dla poprzednich pokoleń Polaków były relikwiami, dziś ludziom nieznającym ich wartości mogą się wydać zbiorem papierów bez wartości – podkreślił prezes IPN.

– Nasz projekt to także odpowiedź na potrzebę społeczną, bo praktycznie od początku istnienia IPN zjawiali się u nas ludzie, którzy chcieli nam pewne materiały przekazać. Nawet wtedy, gdy nie do końca zdawali sobie sprawę z ich wartości – powiedziała w czasie inauguracji projektu w Centrum Edukacyjnym IPN Marzena Kruk, dyrektor Archiwum Instytutu. Apelowi o przekazywanie lub udostępnianie takich materiałów, także kronik czy zbiorów rodzinnych, towarzyszy uruchomienie nowego portalu – www.archiwumpamieci.pl. Także za jego pośrednictwem można się skontaktować z pracownikami instytutu, by przekazać im dokumenty czy zainteresować IPN opowieścią o losach własnej rodziny.

– Z historii osób i rodzin składa się historia całego państwa – podkreśliła dyr. Kruk. Dodała, że uruchomienie projektu to realizacja misji, o jakiej mówi Ustawa o IPN – w preambule wskazuje ona bowiem na potrzebę ocalenia dziedzictwa narodowego.

– Zwracamy się także do Polonii i do osób, które nie mówią po polsku, ale mogą mieć dokumenty dotyczące historii Polaków w swych zbiorach. Będziemy prowadzić kampanię informacyjną także w mediach zagranicą, rozmowy na ten temat odbyły się już w Londynie, zamierzamy też zainteresować nimi dziennikarzy w USA – zapowiedział dr Szarek.

Prezes IPN przypomniał także, że czasem o bardzo cennych odkryciach decyduje przypadek – tak było w marcu, gdy w Sochaczewie do zasobów Instytutu została przekazana kartoteka wywiadu Armii Krajowej. Odnaleziono ją podczas remontu budynku we Włochach.

Teresa Gallewicz-Dołowa z Archiwum IPN, prezentując nowy portal, opowiedziała o niezwykłych rodzinnych historiach, jakie już można poznać za jego pośrednictwem (zakładka – Pamiętamy). To m.in. zbiór dokumentów i pamiątek dotyczących rodziny Komierowskich. Przekazane IPN dokumenty pokazują losy członków tej rodziny na przestrzeni niemal 100 lat – od czasów carskiej Rosji, poprzez Wielką Wojnę, odrodzenie niepodległej Polski, II wojnę światową, po czasy „Solidarności” i upadku systemu komunistycznego.

W kolekcji znajdują się m.in.: korespondencja rodzinna, pamiętniki, patent oficerski, odznaczenia (m.in. cenna odznaka Legionu Puławskiego z okresu I wojny światowej), medale (m.in. Virtuti Militari i Krzyż świętego Jerzego), medaliki, plakietki z okresu od I wojny światowej czy znaczki pocztowe wydane przez Komitet Katyński oraz Pocztę Solidarności Walczącej.

 

Źródło: ipn.gov.pl

Wczytuję ocenę...
TAGI: IPN


Mówi Się (Sobala) - T. SAKIEWICZ: W PO ZNALEŹLIŚMY 3 OSOBY SKAZANE ZA PEDOFILIĘ, A JEDNĄ OSKARŻONĄ!
Wczytuję komentarze...
Najnowsze