Czabański: Projekt zmian w mediach publicznych trafi do Sejmu w grudniu lub styczniu

Artykuł
TELEWIZJA REPUBLIKA

Krzysztof Czabański, pełnomocnik rządu ds. reformy mediów publicznych zapowiedział na antenie Telewizji Republika, że projekt reformy mediów publicznych trafi do parlamentu w grudniu lub w styczniu.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ocenił, że w obecnym kształcie media nie powinny funkcjonować. Zdaniem Czabańskiego przyczyna leży w systemie finansowania.

– Pierwszy cel jest taki, żeby te media były na tyle dobrze finansowo ustawione, aby mogły oferować ludzkie warunki pracy ludziom, którzy chcą w nich uczciwie pracować. Jak będą miały pieniądze, to może przestaną robić program nieraz o wątpliwej jakości, ale będą miały ofertę dobrą dla widza. Jeżeli będziemy to robić [płacić abonament - red.] powszechnie, a projekt zakłada pewne formy poboru, który zapewnia tą powszechność, to dostaniemy produkt na dobrym poziomie. To również zapewnienie, że w tych mediach będzie można uczciwie i rzetelnie wykonywać swoją pracę – powiedział Krzysztof Czabański.

Realizacja misji

Czabański odniósł się również do realizacji misji przez media publiczne. Jak zaznaczył, pewne kwestie zostaną jeszcze doprecyzowane.

– Ta misja opisana jest już w ustawie o radiofonii i telewizji publicznej. My ją jeszcze doprecyzujemy i wzmocnimy pewnymi elementami jak polityka historyczna, żeby to było wprost napisane, że obowiązkiem mediów publicznych jest bronić polskiej racji stanu, pokazywać ją, bronić dobrego imienia Polski na świecie, czy prowadzić politykę edukacyjną i historyczną w tym wymiarze. System, który zbudujemy będzie miał w sobie ciało, które będzie rozliczać z realizacji misji – zapowiedział sekretarz stanu.

"Będzie stworzona Rada Mediów Narodowych"

Krzysztof Czabański odniósł się również do planowanej reformy. Jednocześnie zapowiedział, że zostanie powołana Rada Mediów Narodowych, która będzie powoływać poszczególnych szefów i rozliczać ich z realizacji misji, zaś mocną pozycję otrzymają społeczne rady programowe.

– Będzie stworzona na wzór KRRiTV Rada Mediów Narodowych. Chcę podkreślić, że te media po przekształceniach będą się nazywać mediami narodowymi. RMN będzie stworzona przez Sejm, Senat i Prezydenta. Ta Rada będzie wybierać poszczególnych szefów i będzie ich rozliczać z realizacji misji. Przy pomocy społecznych rad programowych, które będą przy każdym z tych poszczególnych mediów łącznie z regionalnymi. One będą spełniać bardzo mocną rolę. O wiele mocniejszą niż obecne rady programowe. Będą de facto czymś pośrednim między obecną radą nadzorczą a programową, o dużych kompetencjach merytorycznych i o możliwości wnioskowania personalnego – zakończył Czabański. 


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

PiS przedstawia program reformy mediów publicznych. Ziemkiewicz: Za miękko!

 

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy