Co dalej z Unią? Waszczykowski: Koncepcje założycielskiej szóstki krajów UE są wykluczające

Artykuł
W Warszawie odbyło się dzisiaj spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej z udziałem ministra Witolda Waszczykowskiego
Telewizja Republika

– Podczas dzisiejszego spotkania nie podejmowaliśmy decyzji, ale analizowaliśmy sytuację, tak by teraz państwa mogły te informacje przetrawić, przedstawić w parlamentach. To jest debata, która nikogo nie wyklucza – tłumaczył minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, po dzisiejszych rozmowach z szefami dyplomacji państw europejskich I Turcji.

Rano TVP Info podało, że na dzisiejszym spotkaniu przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej z udziałem szefa niemieckiej dyplomacji Frankiem Walterem Steinmeierem miał zostać przedstawiony dokument opisujący plan stworzenia europejskiego "superpaństwa" w miejsce Unii Europejskiej. Plan ma być pomysłem Francji i Niemiec. Po spotkaniu nie potwierdzono, czy omawiano tę propozycję. CZYTAJ WIĘCEJ

Pytany o sprawę szef polskiego MSZ skomentował na konferencji prasowej, że w historii Europy były już mocarstwa i "superpaństwa", ale obecnie nie ma pomysłu by dzielić państwa europejskie na mniej i bardziej ważne. – Są próby stworzenia specjalnych stref w ramach UE, na bazie strefy euro i jest to niekorzystne rozwiązanie – przyznał Waszczykowski, dodając, że nie jest dobrym rozwiązaniem, by część państw miało większe przywileje.

"Czekają nas dziś rozmowy na temat wychodzenia WB z UE, nie musi to się dziać szybko"

Minister podsumował też rozmowy poświęcone na dzisiejszym spotkaniu tematowi Brexitu. – Wielka Brytania to państwo demokratyczne, suwerenne. To by wybór Brytyjczyków (...) a nie jakaś fanaberia – mówił polityk.

Jak podkreślił minister, inną kwestią jest to "dlaczego stało się tak jak się stało", że tak potężna gospodarka, z tradycjami demokratycznymi i działająca we Wspólnocie od kilkudziesięciu lat zdecydowała się ją opuścić.

 

 

Waszczykowski stwierdził, że po złożeniu przez Londyn deklaracji o chęci opuszczenia UE, rozpoczną się dwutorowe negocjacje – dotyczące warunków upuszczenia Unii oraz ustabilizowania stosunków pomiędzy samodzielną już Wielką Brytanią a Wspólnotą. – Czekają nas dziś rozmowy na temat procesu wychodzenia WB z UE, nie musi to się dziać szybko – dodał.

Polityk podkreślił, że władze w Londynie nadal będą ściśle współpracować z resztą państw europejskich w zakresie przypływu ludności, turystyki, przepływu pracowników czy bezpieczeństwa.

– Podczas dzisiejszego spotkania nie podejmowaliśmy decyzji, ale analizowaliśmy sytuację, tak by teraz państwa mogły te informacje przetrawić, przedstawić w parlamentach. To jest debata, która nikogo nie wyklucza – podkreślił.


CZYTAJ WIĘCEJ:

Cameron zadzwonił do premier Szydło. Tematem rozmowy bezpieczeństwo Polaków

Warszawa: Spotkanie szefów dyplomacji państw UE na temat Brexitu

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy