Co dalej z Rotundą w Warszawie? Konserwator zabytków wstrzymał rozbiórkę

EmaPob 16-03-2017, 16:40
Artykuł
Rotunda w Warszawie
Wikipedia / Radek Kołakowski

Stołeczny konserwator zabytków wstrzymał rozbiórkę Rotundy. Co jest tego powodem? Konserwator Michał Krasucki przekonuje, że zrobił to po to, by zachować oryginalną konstrukcję budynku.

Przypomnijmy, że rozpoczęła się rozbiórka Rotundy, jednego z najbardziej znanych budynków w Warszawie.
 
Znajdujący się na skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich budynek jest nieodłącznym elementem tzw. Ściany Wschodniej. Pierwsza Rotunda stanęła w 1966 r., jednak budynek ten został zniszczony w wyniku wybuchu gazu w 1979 r. W wypadku tym zginęło 49 osób. 

Aktualnie stojący budynek jest w złym stanie technicznym, zostanie więc rozebrany i postawiony na nowo.

Wstrzymanie prac

Wstrzymanie prac nastąpiło w czasie rozbiórki elewacji budynku, będącego symbolicznym punktem na mapie stolicy. 

– Można było przy pomocy archiwalnych zdjęć porównać, że ta ażurowa konstrukcja jest oryginalna. To największa wartość tego budynku – powiedział w rozmowie z TVN Warszawa Michał Krasucki. 

Konserwator dodał też, że analizuje dokumentacje inwestycji i jest w kontakcie z projektantami. Krasucki zaznacza też, że chce znaleźć rozwiązanie, które pozwoli ochronić konstrukcję. 

Kiedy nowa Rotunda?

Zgodnie z planami inwestora, nowa Rotunda ma stanąć w Warszawie za 2 lata. Budynek ma zostać odbudowany w tym samym kształcie, jednak w nowej technologii. Nowa wersja Rotundy ma być rozświetlona jak latarnia morska. Ma też posiadać publiczną przestrzeń na pierwszym piętrze i miejski plac na znajdujący się pod świetlnym sufitem.

Bank ma znajdować się na parterze i poziomie -1. Z otoczeniem powiązany ma być zielonym patio na osi pasażu Wiecha.

 

Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy