Co czwarta polska rodzina zmaga się z bezrobociem

Artykuł
wikipedia/domena publiczna

W co czwartej polskiej rodzinie (25 proc.) są osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Prawie trzy piąte respondentów (58 proc.) określających się jako bezrobotni pozostaje bez pracy dłużej niż rok. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

 Z deklaracji respondentów wynika m.in., że w co czwartej rodzinie są osoby bezrobotne i poszukujące pracy, a blisko jedna trzecia badanych stwierdziła, że doświadczyła bezrobocia w przeszłości. Według autorów sondażu wynik ten wskazuje, że w ciągu ostatniego roku odsetek rodzin bezpośrednio doświadczających bezrobocia zmniejszył się o 4 punkty i powrócił do poziomu z lat 2011–2012. Z kolei bezrobocia nie doświadczyła do tej pory ponad połowa badanych - 56 proc.

Na problem bezrobocia w swoich rodzinach najczęściej zwracają uwagę respondenci o najniższych dochodach - 55 proc. i źle oceniający sytuację materialną swoich gospodarstw domowych - 43 proc. Najczęściej są to robotnicy niewykwalifikowani - 36 proc., ale też prywatni przedsiębiorcy - 33 proc., gospodynie domowe - 33 proc. oraz renciści - 30 proc.

O bezrobotnych w swojej rodzinie częściej mówią też respondenci w wieku od 25 do 34 lat (32 proc.) oraz od 45 do 54 lat (30 proc.), a także badani z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (31 proc.) oraz mieszkańcy wsi (29 proc.). Jak zaznaczają autorzy sondażu, im wyższy jest status społeczno-zawodowy badanych, poziom ich wykształcenia oraz im lepsze warunki bytu, tym rzadziej deklarują oni występowanie problemu bezrobocia w swoich gospodarstwach domowych.

Z sondażu wynika, że bezrobocie w Polsce niezmiennie ma charakter w głównej mierze długotrwały. Jak wynika z deklaracji respondentów, blisko trzy piąte bezrobotnych (58 proc.) pozostaje bez pracy dłużej niż rok, w tym co szósty (17 proc.) nie ma zatrudnienia od ponad dwóch do pięciu lat, a więcej niż jedna czwarta (29 proc.) nie pracuje od ponad pięciu lat. Wśród tych, którzy deklarują bezrobocie krótsze niż rok, niemal równoliczne są grupy tych, którzy pozostają bez pracy od sześciu do dwunastu miesięcy (13 proc.), od trzech miesięcy do pół roku (15 proc.) i krócej niż kwartał - 14 proc.

Zdecydowana większość bezrobotnych respondentów (66 proc.) przyznaje, że podstawowym źródłem ich utrzymania są dochody uzyskiwane przez innych członków rodziny. Z własnej pracy – głównie dorywczej, a sporadycznie także stałej lub z drobnego handlu – utrzymuje się niespełna jedna trzecia zdeklarowanych bezrobotnych (31 proc.), z oszczędności – 13 proc., świadczenia z opieki społecznej, instytucji charytatywnych oraz Kościoła stanowią podstawowe źródło dochodów dla 14 proc. badanych, a głównie z zasiłku dla bezrobotnych żyje co jedenasty respondent (9 proc.). Z sondażu wynika, że nieliczni respondenci przyznają, że utrzymują się z nieuczciwie zdobytych środków finansowych (1 proc.).

Z sondażu wynika również, że – podobnie jak przed rokiem – ponad trzy czwarte z badanych bezrobotnych chciałoby zmienić swoją sytuację i poszukuje zatrudnienia (twierdzi tak 71 proc.), 6 proc. twierdzi, że już je znalazło.

Niemal jedną czwartą (23 proc.) stanowią natomiast ci zdeklarowani bezrobotni, którzy nie podejmują żadnych działań w celu znalezienia pracy.

Badanie przeprowadzono pomiędzy 6 a 12 marca oraz 3 a 9 kwietnia 2014 roku, na próbie losowej liczącej łącznie 2126 osób.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy