CBOS: Rząd ma prawie dwa razy tyle przeciwników, co zwolenników. Podobnie z Tuskiem

Artykuł
Telewizja Republika

23 proc. badanych przez CBOS deklaruje w sierpniu, że jest zwolennikami rządu; 44 proc. – to przeciwnicy obecnego gabinetu. Zadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk deklaruje 26 proc. badanych; niezadowolonych jest 60 proc.

CBOS odnotowuje, że od lipca ubyło zwolenników rządu (spadek z 26 do 23 proc.), jednocześnie wzrósł odsetek przeciwników obecnego gabinetu (wzrost z 38 do 44 proc.). Liczba obojętnych wobec obecnej Rady Ministrów pozostaje na podobnym poziomie - w lipcu było to 32 proc., a obecnie 30 proc. respondentów. Nie ma zdania na ten temat 3 proc. badanych (o 1 pkt proc. mniej niż w lipcu).

CBOS wskazuje, że pogorszył się także społeczny odbiór premiera. Zadowolenie z tego, że Donald Tusk stoi na czele rządu wyraziło w sierpniu o 3 punkty proc. mniej niż w lipcu (spadek z 29 do 26 proc.). Wzrósł natomiast odsetek niezadowolonych z tego faktu - z 55 proc. do 60 proc. 14 proc. nie ma zdania na ten temat (o 2 pkt proc. mniej niż przed miesiącem).

CBOS zapytał też respondentów, jak oceniają wyniki działalności rządu Tuska od czasu ponownego objęcia przezeń władzy. Na tak postawione pytanie 25 proc. odpowiedziało, że dobrze (spadek o 1 pkt proc. w porównaniu w lipcem); 62 proc. źle ocenia wyniki działalności rządu (wzrost o 3 pkt proc.). 13 proc. nie ma wyrobionej opinii (spadek o 2 pkt proc.).

Ankietowanych spytano również o opinie o polityce gospodarczej rządu. Na pytanie, czy polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej, 22 proc. respondentów odpowiedziało, że tak (spadek o 2 pkt proc.); zdaniem 66 proc. (wzrost o 2 pkt proc.) polityka ta nie stwarza szans poprawy sytuacji gospodarczej. "Trudno powiedzieć" - tak odpowiedziało 12 proc. respondentów (tyle samo, co przed miesiącem).

CBOS wskazuje, że sierpień to drugi z kolei miesiąc pogarszania się notowań rządu, co obecnie przejawia się przede wszystkim w najwyższej w tym roku liczbie jego przeciwników oraz osób niezadowolonych z tego, że funkcję premiera sprawuje Donald Tusk.

Według CBOS prawdopodobne jest, że opublikowanie fragmentów stenogramów z nielegalnie nagranych rozmów polityków, które na wyniki lipcowego sondażu wpłynęły w nieznacznym stopniu, dopiero teraz tak naprawdę zaczyna oddziaływać na społeczny odbiór gabinetu Donalda Tuska.

Sondaż przeprowadzono w dniach 19-25 sierpnia na liczącej 980 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

CBOS publikuje sondaż. Premier ma powody do zmartwień

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy