Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„Cała polska kultura, humanistyka, cała Polska poniosła wielką stratę”. Ostatnie pożegnanie Mieczysława Tomaszewskiego

13:51 21 stycznia 2019
twitter.com/MKiDN_GOV_PL
- Cała polska kultura, humanistyka, cała Polska poniosła wielką stratę – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas mszy św. pogrzebowej prof. Mieczysława Tomaszewskiego w Krakowie.

Wicepremier podkreślił, że odszedł „wielki, dobry człowiek, wspaniały Polak”. Zaznaczył, że profesor był propagatorem polskiej kultury, a recepcja jego myśli miała szeroki zasięg międzynarodowy. 

- Cała polska kultura, humanistyka, cała Polska poniosła wielką stratę – mówił w kolegiacie św. Anny minister KiDN, określając zmarłego uczonego jako „autorytet światowej chopinologii”. 

Wicepremier zwrócił uwagę, że profesor prowadził wszechstronną działalność, nie tylko był badaczem muzyki – romantycznej, ale też współczesnej – ale i publikował i był pedagogiem, który pozostawił po sobie "niezwykłą spuściznę", a jego dzieła stanowią kanon światowej muzykologii. 

Gliński zaznaczył, że profesor wychował wiele pokoleń muzyków, którzy dziś kontynuują jego dzieło. Prof. Tomaszewski – mówił minister – jest jedną legendarnych postaci krakowskiej Akademii Muzycznej. 

Minister przypomniał też liczne odznaczenia profesora i stwierdził, że pamięć o uczonym pozostanie na zawsze. 

 

 

 

Po nabożeństwie w kolegiacie św. Anny Andrzej Waśko z Kancelarii Prezydenta RP odczytał list od Andrzeja Dudy. 

Prezydent zwrócił w nim uwagę nie tylko na naukowe zasługi profesora Tomaszewskiego, który był twórcą tzw. krakowskiej szkoły teoretycznej, ale i na jego patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. 

 

Mieczysław Tomaszewski urodził się 21 listopada 1921 roku w Poznaniu. W wieku 11 lat rozpoczął naukę muzyki. W 1939 roku wstąpił jako ochotnik do Wojska Polskiego. Został internowany, ale zdołał zbiec z obozu. W latach 1946-1952 współorganizował życie muzyczne i literackie w Bydgoszczy, studiując równocześnie filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Był też dyrektorem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. W 1952 roku przeniósł się do Krakowa, gdzie podjął pracę w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. W 1954 roku został jego redaktorem naczelnym, a w latach 1965-1988 był jego dyrektorem. W latach 1954-1959 studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1959 roku został wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie od 1989 roku był profesorem.

W 2017 roku Mieczysław Tomaszewski został odznaczony Orderem Orła Białego. Był też kawalerem Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, został odznaczony złotym medalem Gloria Artis. Był uhonorowany Nagrodą Fundacji Nauki Polskiej, Nagrodą Wydawców imienia Jana Długosza za monografię "Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans" oraz tytułem Koryfeusza Muzyki Polskiej. Mieczysław Tomaszewski otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznych w Krakowie, Bydgoszczy i Katowicach, był także Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa.

Źródło: IAR, twitter.com/MKiDN_GOV_PL

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ - RABIEJ I 4 STREFY RELAKSU ORAZ MAŁA EMI I FARMA TROLLI. CO SIĘ DZIEJE?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze