Bolt znowu najszybszy

facebook.com/WorldAthleticsClub

Najszybszy człowiek na świecie Usain Bolt zdobył złoty medal w biegu na 100 m na igrzyskach w Rio. To trzeci triumf Jamajczyka w sprincie na trzeciej kolejnej olimpiadzie. W biegu na 400 m zwyciężył z kolei reprezentant RPA Wayde Van Niekerk bijąc przy tym rekord świata.

Usain Bolt po raz kolejny udowodnił, że nie ma sobie równych na krótkich dystansach. W Rio również okazał się bezkonkurencyjny.Pomijając mistrzostwa świata z 2011 roku, kiedy został zdyskwalifikowany za falstart, Jamajczyk nie przegrał żadnego biegu od 2008 roku. Król sprintu tradycyjnie nie najlepiej wystartował, ale na dystansie nie dał rywalom żadnych szans zwyciężając z czasem 9.81 s. Drugie miejsce zajął Amerykanin Justin Gatlin, osiągając rezultat 8.89 s, o dwie setne słabszy czas miał trzeci Kanadyjczyk Andre de Grasse.

Celem Bolta przed igrzyskami było skompletowanie trzech złotych medali na 100 m, 200 m i w sztafecie 4x100 m na trzecich z kolei igrzyskach. Na drodze do tego osiągnięcia pozostały mu już tylko dwa kroki.

Tymczasem nie lada sztuki dokonał w finale biegu na 400 m Wayne Van Niekerk. Reprezentant RPA zwyciężył bijąc przy tym 18-letni rekord świata należący do Michaela Johnsona. Van Niekerk poprawił najlepszy czas na jedno okrążenie o 15 setnych sekundy osiągając wynik 43,03. Srebro zdobył mistrz olimpijski z Londynu Kirani James z Grenady z czasem 43,76, zaś brąz przypadł w udziale zwycięzcy z Pekinu LaShawnowi Merrittowi, który uzyskał rezultat 43,85. Tym samym po raz pierwszy w finale olimpijskim na 400 m wszyscy trzej medaliści osiągnęli wyniki poniżej 44 sekund.

Źródło: rio2016.com