Błaszczak: Cieszę się, że poza braniem zapewniamy też bezpieczeństwo

Artykuł
mon.gov.p

– Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy między krajami wschodniej flanki NATO – zapewnił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z szefami resortów obrony krajów wschodniej flanki Sojuszu.

We wtorek minister Mariusz Błaszczak przebywa w Rumunii, gdzie uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw Grupy B9. Oprócz Polski i Rumunii, w spotkaniu wzięli udział szefowie resortów obrony z Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy i Słowacji. Rozmowy w Bukareszcie dotyczyły m.in. zasad współpracy między krajami wschodniej flanki NATO, a także budowy systemu bezpieczeństwa w tej części Europy.

– Dziękuję ministrowi obrony Rumunii za naszą współpracę, za przygotowanie naszego spotkania. Państwa wschodniej flanki NATO, które tak świetnie ze sobą współpracują, tworzą system bezpieczeństwa. Nasze doświadczenia historyczne nakazują pamiętać o zagrożeniach. Dzięki współpracy w ramach NATO, dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi tworzymy realny system bezpieczeństwa – podkreślił minister.

– Nasza współpraca jest kluczowa. Bardzo się cieszę, że decyzje podjęte w Warszawie w 2016 roku są wprowadzane w życie. Cieszę się z tej współpracy, która polega m.in. na tym, iż oprócz tego że jesteśmy biorcami bezpieczeństwa również dajemy to bezpieczeństwo. Ta nasza współpraca daje gwarancje bezpieczeństwa. Chciałbym także podkreślić, że staramy się, aby więzy które mają charakter obronny miały także charakter współpracy gospodarczej – zaznaczył szef MON.

Po południu minister Mariusz Błaszczak odwiedzi Wielonarodową Brygadę Południowy-Wschód oraz Polski Kontyngent Wojskowy Rumunia, który stacjonuje w miejscowości Craiova w ramach Dostosowanej Wysuniętej Obecności (tFP) wojsk sojuszniczych NATO.

W trakcie Szczytu NATO w Warszawie zdecydowano, że należy rozpocząć starania o zbudowanie potencjału odstraszania w południowej części wschodniej flanki NATO. Polska od samego początku zadeklarowała gotowość do wsparcia inicjatywy określonej przez Sojusz jako dostosowana Wysunięta Obecność ̶ tFP (ang. tailored Forward Presence).

 

Źródło: mon.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy