Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Antoni Macierewicz w Brukseli notyfikował bardzo ważną umowę!

kos 17:18 13 listopada 2017
fot. Gazeta Polska
W poniedziałek (13.11) minister obrony narodowej Antoni Macierewicz bierze udział w spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej, które odbywa się w Brukseli.

Podczas spotkania szefowe resortów obrony rozmawiali m.in. na temat współpracy państw V4. Odbędzie się też sesja, podczas której omówiona zostanie dotychczasowa współpraca pomiędzy UE i NATO oraz omówione zostaną propozycje jej wzmocnienia.

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały w poniedziałek przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne.

-To bez wątpienia historyczny moment dla obronności europejskiej. 23 państwa członkowskie angażujące swoje możliwości i podejmujące kroki operacyjne to coś wielkiego - mówiła tuż po złożeniu podpisów przez ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Zakończyła się ceremonia podpisania notyfikacji o przystąpieniu do PESCO, czyli Stałej Współpracy Strukturalnej, będącej nowym wymiarem współpracy w dziedzinie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. W imieniu Polski dokument podpisali ministrowie Witold Waszczykowski i Antoni Macierewicz. W dołączonym do notyfikacji liście przedstawicielom wszystkich państw członkowskich oraz Wysokiej Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, strona polska poinformowała, że będzie uczestniczyła w PESCO wyłącznie po spełnieniu następujących warunków:

- działania PESCO będą realizowane na równi wobec wszystkich wyzwań, w tym dotyczących obrony flanki wschodniej;
- wspierany będzie taki rozwój narodowych przemysłów obronnych, który zapewni ich konkurencyjność, innowacyjność i równowagę, w odniesieniu do wszystkich państw i przedsiębiorstw;
- w ramach PESCO nie będą tworzone struktury równoległe i konkurencyjne do NATO, a wszelkie podejmowane inicjatywy będą stanowić uzupełnienie zdolności Sojuszu.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


WIECZÓR WYBORCZY - SAKIEWICZ, ZIEMKIEWICZ, PŁUŻAŃSKI - BRUDNA GRA OPOZYCJI PRZECIWKO PiS
Wczytuję komentarze...
Najnowsze