Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Amerykańskie banki ukarane za spekulacje

kg 15:41 15 kwietnia 2016
Flickr/Sam Howzit/CC BY 2.0
W Stanach Zjednoczonych banki przyznały się do spekulacji na rynku finansowym i poniosły za to karę. Natomiast w Polsce do dnia dzisiejszego nie doszło do takiej sytuacji. Portal kulisy24.com przygotował specjalne zestawienie wysokości wypłaconych przez amerykańskie banki odszkodowań.

Kary wymierzono m.in. za wprowadzenie w błąd inwestorów, działania spekulacyjne na rynku finansowym oraz w związku ze sprzedażą obligacji powiązanych z runkiem nieruchomości w USA.
 
W 2013 roku JP Morgan w ramach ugody z amerykańską Federalną Agencją Finansowania Nieruchomości (FHFA) zgodził się wypłacić odszkodowania na sumę 13 mld dolarów w związku z oskarżeniem o wprowadzenie w błąd inwestorów w latach 2005-2007. Rok później Citigroup w drodze ugody z amerykańskim departamentem sprawiedliwości zgodziła się na zapłacenie 7 mld dolarów kary za spekulacyjne działania na rynku finansowym przed 2008 roku.

W 2014 roku Bank of America zawarł ugodę zawarta amerykańskim rządem,przez co zgodził się zapłacić 17 miliardów dolarów za swoje nieetyczne działania przed wybuchem kryzysu w 2008 roku,
W 2016 roku Goldman Sachs na podstawie porozumienia rządu USA zapłaci 5 miliardów 60 milionów dolarów kary w związku ze sprzedażą obligacji powiązanych z rynkiem nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

Łączna wysokość kar, to 42 miliardy 60 milionów dolarów.

Nałożono również kary za manipulowanie kursami walut i stopami procentowymi. W 2014 roku CFTC nałożyła na Citibank, HSBC, JPMorgan, RBS i UBS karę w wysokość 1,4 miliarda dolarów za próbę manipulowania referencyjnymi kursami wymiany walut. Rok później pięć banków oskarżonych w USA o przestępcze manipulowanie kursami walut i stopami procentowymi w latach 2007–2013 zapłaci łącznie około 5,6 miliardów dolarów.

Na sumę kar złoży się też m. in. 1,6 mld dolarów grzywien nałożonych na banki przez amerykańską Rezerwę Federalną. Barclays zapłaci dodatkowo m.in. 1,3 mld dolarów departamentowi usług finansowych stanu Nowy Jork, agencji regulującej rynek kontraktów futures i brytyjskiemu regulatorowi sektora usług finansowych.
 
Łączna wysokość kar, to 7 miliardów dolarów.

Źródło: kulisy24.com, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


10/04/2010 fakty (odc.57) - T. ZIEMSKI - TEZA Z BRZOZĄ BODINA NIE PRZEKONUJE. OTO DOWÓD
Wczytuję komentarze...
Najnowsze