Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Amerykanie oddali hołd Pułaskiemu i Kościuszce

PR 11:01 16 października 2018
zrzut ekranu: twitter.com/PolishEmbassyUS
Amerykański stan Wirginia oficjalnie oddał hołd generałom Tadeuszowi Kościuszce i Kazimierzowi Pułaskiemu. W Richmond, gdzie odbyła się uroczystość, zjawiła się pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders.

Bez głosu sprzeciwu parlament Wirginii uchwalił rezolucję ustanawiającą 15 października Dniem Kościuszki. 11 października obchodzono tu dzień Pułaskiego. Wirginia stała się więc drugim stanem (po Illinois), w którym obaj polsko-amerykańscy bohaterowie mają swoje oficjalne święta.

- Nie ma tu dużo Polaków ale mamy wielu przyjaciół wśród Amerykanów, którzy docenili męstwo i poświęcenie polskich generałów w walce ich kraju o niepodległość - powiedział Polskiemu Radiu konsul honorowy RP w stanie Wirginia Robert Jóskowiak dodając, że Polonia ma powody do dumy.

- Od dziś na zawsze, na wieki wieków będziemy w Wirginii celebrować dzień Kościuszki i dzień Pułaskiego. Nikt nam tego już nie odbierze - podkreślił Konsul.

Senator Anna Maria Anders wyraziła nadzieję, że dzięki ustanowieniu świąt Kościuszki i Pułaskiego młodzi mieszkańcy Wirginii dowiedzą się o polskich bohaterach. - Nasza historia jest piękna. Trzeba mówić o tej historii bo dla młodych ludzi może ona stanowić inspirację - powiedziała.

Senator dodała, że w USA potrzebna jest pozytywna narracja na temat Polski i tak wybitne postaci jak Kościuszko i Pułaski mogą być jednym z elementów takiej narracji. 

Dyrektor Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej Blanka Rosenstiel podkreśliła, że dla przeciętnych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Kościuszko i Pułaski są mało znani i że Amerykanie nawet nie mają pojęcia, że Tadeusz Kościuszko był przyjacielem prezydenta Thomasa Jeffersona. 

 

Źródło: IAR, Twitter

Wczytuję ocenę...


W PUNKT (R. GROMADZKI) - PAWEŁ LISICKI - KTO ZABIŁ JEZUSA?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze