Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Afery wokół Obywateli RP ciąg dalszy! Ścigaj: Wymiar sprawiedliwośći oceni, czy te działania są zgodne z prawem

AS 21:40 22 maja 2018
Telewizja Republika
Gośćmi Katarzyny Gójskiej w programie Telewizji Republika ,,W punkt'' byli: posłanka Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 oraz poseł Mirosław Suchoń z Nowoczesnej - Sektor pozarządowy to jest bardzo czuły element społeczenstwa demokracji. Jestem bardzo ostrożna w tej kwestii i powinno być, jak najmniej ingerencji w organizacje pozarządowe - oceniła posłanka.

MSWiA wezwało Fundację Wolni Obywatele RP, związaną z organizacją Obywatele RP, do zaprzestania naruszania prawa oraz swojego statutu. W innym razie fundacji może grozić sprawa w sądzie o zawieszenie zarządu i wyznaczenie zarządcy przymusowego – poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji.

Obywatele RP skarżą się na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które ich zdaniem "przekroczyło kolejną granicę". Padają hasła o "walce z opozycją" i "dyktaturze". Sprawa dotyczy zawieszenia zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP i wyznaczenia zarządcy tymczasowego.

Tymczasem red. nacz. Telewizji Republika Dorota Kania pisała już w "Gazecie Polskiej" w artykule "Obywatele Rozbijania Polski" następujące informacje: ,,Jak czytamy w statucie Fundacji Wolni Obywatele RP, dochody Fundacji pochodzą w szczególności z darowizn, subwencji, zapisów i spadków, środków pochodzących ze zbiórek publicznych, wpływów z odpłatnej działalności statutowej Fundacji, dochodów z majątku Fundacji. (...) W statucie zapisano również, że nadzór nad fundacją sprawuje minister spraw wewnętrznych".

– Okazuje się, że sąd tę sprawę będzie ropzatrywał. Dzisiaj jest lament, że to jest przekroczenie, że to jest uderznie w demokracje. Jak państwo oceniają tę sprawę?  - zapytała Katarzyna Gójska

– Trzeba popatrzeć na to sposób obiektywny. Jak państwo działa w stosunku do innych organizacji, co do których mam pewność, że naruszają prawo w pewnych elementach. Tam nie podejmuje działań. To są organizacje nacjonalistyczne, które sieją nienawiść - stwierdził poseł Mirosław Suchoń. 

– Na przykład ONR jest taką organizacją, która paraduje w rytm historii niezbyt dobrze się nam kojarzącej i noszącej znamiona takiej działalności, która w Polce nie powinna mieć miejsca - stwierdził poseł Nowoczesnej. 

– Sektor pozarządowy to jest bardzo czuły element społeczeństwa demokratycznego. Jestem bardzo ostrożna w tej kwestii i powinno być, jak najmniej ingerencji w organizacje pozarządowe - oceniła posłanka Agnieszka Ścigaj. 


– To jest bardzo delikatna spraw. Jeżeli są podstawy do tego, że ona ma zachowania, które są niezgodne z prawem - to one powinny być ścigane a nie powinny pojawiać się wnioski o likwidacji - stwierdziła polityk Kukiz'15. 

– To jest wniosek o to, żeby sąd sprawdził czy organizacja działa ze swoim statutem - zauważyła Katarzyna Gójska. 

– Jest wiele organizacji, które działają na granicy prawa albo je łamie. (...)Sektor pozarządowy, jego istotą jest to, że on jest poza rządem. (...) Rząd nie powinien tam ingerować. Chyba, że są przykłady łamania prawa - odpowiedziała polityk.  

– Czy panią bulwersuje to działanie MSWiA? - zapytała prowadząca program ,,W punkt''.

– Działanie dotyczą tylko zbadania sprawy przez organy sprawiedliwości. To jest praktyka, która jest dopuszczalna. Mamy wymiar sprawiedliwości, który oceni czy te działania są zgodne z prawem czy nie - odpowiedziała. 

–Czy na przykład blokowanie innym wolności zgromadzenia to jest naruszenie prawa? - zapytała Katarzyna Gójska.  

– Chciałbym w pierwszej kolejności zauważyć, że we wniosku ministerstwa chodzi o wyznaczenie kuratora - stwierdził polityk Nowoczesnej. 

– W razie gdyby sąd stwierdził, że ona łamie prawo i swój własny status - zauważyła Gójska. 

– Taka jest treść wniosku. Niem możemy ignorować jednego podstawowego faktu, że rząd PiS jest w ostrym sporze z tą organizacją społeczną. Tego typu działania wynikają z tego, że rząd chce zablokować tę organizację. - powiedział poseł Suchoń. 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ - BIEDROŃ CHCE WPROWADZIĆ 54 PŁCIE A SCHEURING-WIELGUS W OPARACH SIARKI
Wczytuję komentarze...
Najnowsze