Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Afera "Panama Papers". Zamieszani m.in. premier Islandii i ojciec Davida Camerona

dcz 14:10 4 kwietnia 2016
Premier Sigmundur GunnlaugssonFLICKR.COM/CONTROL ARMS/CC BY 2.0
Nazwisko premiera Islandii Sigmundura Gunnlaugssona zostało wymienione w aferze „Panama Papers”. Wedle ujawnionych dokumentów, miał inwestować w islandzki system bankowy i poprzez sprawowaną funkcję mieć wpływ na zyski firmy, której był współwłaścicielem. W ujawnionych dokumentach pojawia się również nazwisko Iana Camerona, ojca premiera Wielkiej Brytanii.

Międzynarodowe dziennikarskie śledztwo ujawniło aferę na ogromną skalę – około 140 polityków, celebrytów i sportowców korzystało z usług bankowych w rajach podatkowych. Wczoraj wyciekło prawie 11 milionów dokumentów, które ujawniają nazwiska osób korzystających z podobnych usług. Wśród nich znajdują się m.in. Władimir Putin, Petro Poroszenko, Lionel Messi czy Paweł Piskorski. Znajduje się również nazwisko premiera Gunnlaugsona.

Opozycja chce rozpisania wyborów

Liderzy opozycji w Islandii domagają się ustąpienia premiera ze stanowiska i rozpisania nowych wyborów. Dzisiaj premier zmierzy się z zarzutami na forum parlamentu. – Nie możemy na to pozwolić. Islandia wyglądałaby po prostu jak republika bananowa. Nikt nie mówi, że użył swojej pozycji, żeby pomóc zamorskiej firmie, ale nie powinno być żadnych wątpliwości co do tej sprawy. Premier nie powinien trzymać tego w sekrecie – stwierdził były minister finansów Steingrímur Sigfússon.

W 2007 roku Gunnlaugson kupił firmę Wintris. Po elekcji do parlamentu w 2009 roku odsprzedał połowę udziałów żonie. Firma inwestowała w islandzki system bankowy, wśród banków, w które inwestował premier są trzy, które ogłosiły upadłość podczas kryzysu finansowego w 2008 roku. Stały się one wierzycielami Wintrisu. Gunnlaugsson, który premierem został w 2013 roku, podejmował decyzje, które mogły mieć wpływ na zyski firmy.  

Podczas wywiadu z islandzką telewizją SVT Gunnlaugsson zapytany o swoją firmę zmieszał się i poczerwieniał na twarzy. Zaczął się tłumaczyć lecz po chwili wstał i wyszedł z pomieszczenia gdzie przeprowadzano wywiad.

Ojciec Camerona zamieszany w aferę

Ojciec premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, Ian, również jest wymieniany w aferze „Panama Papers”. Ian Cameron był dyrektorem w Blairmore Holdings Inc, funduszu inwestycyjnym prowadzonym z Bahamów, który zarządza wielomilionowymi majątkami najbogatszych rodzin w Wielkiej Brytanii. Wśród klientów znajduje się m.in. bank Leopold Joseph, zajmujący się majątkiem zespołu The Rolling Stones.

 Założony w 1980 roku Blairmore nie zapłacił ani centa podatków w Wielkiej Brytanii. Już wcześniej pojawiły się wątpliwości związane z firmą ojca premiera. – Premier powziął zdecydowane działania, aby ukrócić unikanie płacenia podatków – mówiła rzecznik brytyjskiego rządu w odpowiedzi na zarzuty.  


Źródło: The Guardian, BBC News

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.135/1) - ZOBACZ CO SIĘ STANIE JAK TUSK RZĄDZIŁBY POLSKĄ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze