Zbrodnie antypolskie w Warszawie 1939-1945 - Wykład w Muzeum Powstania Warszawskiego

Artykuł
zrzut ze strony 1944.pl

Dział Obsługi Ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na ostatni wykład historyczny poświęcony tematyce strat narodu polskiego w czasie II Wojny Światowej.

Wykład odbędzie się w środę 26 marca o godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wstęp wolny.

Spotkanie poprowadzi Karol Karasiewicz, przewodnik muzealny, absolwent Instytutu Archeologii UW, licencjonowany przewodnik warszawski, a także wielokrotny organizator i uczestnik rekonstrukcji historycznych z XVII wieku.

Wykład poświęcony zostanie zbrodniom antypolskim popełnionym w Warszawie w latach 1939-1945, a więc w czasie, kiedy stała się ona obiektem niszczycielskiej polityki niemieckiego okupanta, którego celem było jej unicestwienie, potem zaś ofiarą sowieckiego "wyzwoliciela".

Prelegent przybliży słuchaczom losy ludności Warszawy, dotkniętej bezprzykładnym terrorem niemieckim, przejawiającym się w masowych aresztowaniach, łapankach na ulicach miasta, egzekucjach ulicznych i tajnych.

Opowie także o hekatombie Warszawy, jaką stało się jej zniszczenie w trakcie i po Powstaniu Warszawskim, która jednak nie zakończyła cierpień tego miasta.

Od lata 1944 Warszawa była stopniowo „wyzwalana” przez armię sowiecką. Specjalne komórki NKWD i współpracujący z nimi polski Urząd Bezpieczeństwa pod pozorem „wyzwalania” wprowadzili kolejny terror: wyłapywanie, mordowanie lub wysyłanie na wschód wszystkich, którzy mogli stanowić dla „nowej władzy” zagrożenie.

Źródło: 1944.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy