Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...Szczyt bezczelności i ostateczna kompromitacja Wałęsy
Rząd PiS znowu miał rację. Aż 66 mld zł z zysków banków trafiło do kieszeni inwestorów. Repolonizacja banków potrzebna od zaraz!
Trump czy Clinton? Za nami pierwsza debata
Wczytuję dane...

Chiny wystrzelą sondę księżycową z lądownikiem. Już w poniedziałek

ap 14:48 30 listopada 2013
Domena Publiczna/NASA
Chiny wystrzelą w poniedziałek pierwszą sondę księżycową wyposażoną w lądownik z pojazdem przystosowanym do badań powierzchni Srebrnego Globu - poinformowała dziś chińska telewizja CCTV.

"Misja Chang'e-3 wystartuje 2 grudnia o godz. 1.30 (18.30 1 grudnia czasu polskiego) z bazy Xichang w prowincji Sichuan (Syczuan)" - precyzuje CCTV.

Po wejściu na orbitę wokół Księżyca od modułu orbitalnego ma oddzielić się lądownik z kierowanym zdalnie pojazdem księżycowym nazwanym "Jaspisowy królik". Porusza się on na sześciu kołach i przystosowany jest do pokonywania trudnych przeszkód terenowych.

Nazwa pojazdu wywodzi się z mitologii chińskiej, według której "jaspisowe króliki" żyją na powierzchni Srebrnego Globu i towarzyszą chińskiej bogini Księżyca Chang'e.

Program księżycowy Chang'e realizowany jest już od wielu lat i ma na swym koncie dwa spektakularne sukcesy - misje sond Chang'e-1, wystrzelonej w 2007 r. i Chang'e-2, wystrzelonej w 2010, które umożliwiły dokonanie szczegółowych obserwacji Księżyca z orbity.

Źródło: PAP

Komentarz

Tak się dzieje, jak ludzie kombinują

Lorem ipsum

Joanna z WarszawyWczytuję ocenę...
TAGI:
Wczytuję komentarze...