Urzędy pracy będą działać sprawniej?

Artykuł
Domena Publiczna

Profilowanie bezrobotnych, premiowanie urzędników za osiągane efekty, specjalne programy dla młodych bezrobotnych i osób 50+ - to rozwiązania, które wprowadza uchwalona przez Sejm ustawa reformująca działanie urzędów pracy.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy głosowało 273 posłów, 126 było przeciwko, 34 wstrzymało się od głosu.

Posłowie odrzucili większość poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania, przychylili się jedynie do wniosków SLD i PiS.

Poprawka SLD zakładała, że starostowie będą mogli przez okres do 12 miesięcy refundować pracodawcom koszty składek na ubezpieczenie społeczne za zatrudnionych bezrobotnych do 30. roku życia, którzy po raz pierwszy podjęli pracę. Kwota refundacji nie może być wyższa niż połowa minimalnego wynagrodzenia. Wcześniej projekt zakładał, że takie dofinansowanie może trwać maksymalnie 6 miesięcy.

Poprawka PiS przewidywała natomiast wydłużenie z 14 do 30 dni okresu, w którym można składać w określonej sytuacji wniosek o świadczenie przedemerytalne.

Przygotowany przez MPiPS projekt zakłada m.in. podział bezrobotnych, szukających zatrudnienia w urzędach pracy, na trzy grupy. W grupie I znaleźć mają się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy. W grupie II - bezrobotni wymagający wsparcia, którzy korzystać będą ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, jakie oferują urzędy, np. szkoleń czy staży. W III grupie znaleźliby się bezrobotni oddaleni od rynku pracy - osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, jak i te, które z własnego wyboru nie są zainteresowane podjęciem pracy lub uchylają się od zatrudnienia legalnego.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy