Spotkanie przedstawiciel KE z wiceszefem MSZ. Szymański: Od dawna mieliśmy wrażenie, że komunikacja pomiędzy Warszawą a Brukselą jest nie najlepsza

Artykuł
FLICKR/LUKAS PLEWNIA/CC BY-SA 2.

Przed południem zakończyło się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych spotkanie szefowej przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Marzenną Guz-Vetter, a ministrem ds. europejskich Konradem Szymańskim. Tematami spotkania były wypowiedzi polityków europejskich w KE na temat Polski i sytuacji związanej z ustawą medialną i sporem o TK.

– Mieliśmy od dłuższego czasu poczucie, że komunikacja między Warszawą a Brukselą w sprawach, które mają bardzo wysoki priorytet w Polsce, jest nie najlepsza i daje powody do różnych teorii, które w naszym odczuciu były dużym nadużyciem – mówił po spotkaniu minister ds. europejskich Konradem Szymańskim.

Jak tłumaczył, "dla Polski pluralizm mediów i poszanowanie rządów prawa jest niemniej ważnym elementem polityki jak dla Unii Europejskiej dlatego tutaj było stosunkowo łatwo wyjaśnić swoje stanowiska". Jednocześnie polityk stwierdził, że w spotkaniu chodziło też o podkreślenie stosunku KE do Polski. – Aby Komisja Europejska, ani żadna inna instytucja unijna nie była postrzegana jako strona w sporze politycznym w Polsce – tłumaczył Szymański.

– Myślę, że to w najlepszym interesie Komisji, aby tak się nie stało, aby nadal mogła powoływać się na swoją bezstronność, która wszystkie państwa traktuje jako równe. Tego dotyczyło to spotkanie. Myślę, że zrobiliśmy krok naprzód, aby osiągnąć taki stan, aby wszyscy w Polsce mieli poczucie, że Komisja Europejska traktuje nasz kraj w taki sam sposób jak każdy inny kraj członkowski – dodał.

Spotkanie miało związek przede wszystkim o wypowiedzi z ostatnich dni Fransa Timmermansa i Guenthera Oettingera. Rozmowy w tej sprawie z przedstawicielem KE w Polsce zapowiedział na początku tygodnia minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Po koniec grudnia pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa wystosował pismo, w którym zwraca się do szefa polskiego MSZ i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z apelem o nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o TK. List spotkał się z natychmiastową reakcją polskiego MSZ, które odpowiedziało politykowi. "Rząd RP przedłożył już Komisji Weneckiej wniosek o wydanie opinii w związku z niedawną nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym" – napisano w Wigilię, w oświadczeniu wiceministra spraw zagranicznych Jana Dziedziczaka. Czytaj więcej

Kilka dni temu , w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger stwierdził, że będzie wnosił o objęcie Polski nadzorem Unii Europejskiej w związku z zmianami wprowadzanymi przez obecny rząd.

– Wiele wydarzeń, argumentów przemawia za uruchomieniem teraz mechanizmu kontroli praworządności i objęciem Warszawy nadzorem – powiedział komisarz UE w rozmowie z dziennikarzami FAZ. Czytaj więcej

 

Czytaj więcej:

Szydło: Już dwukrotnie rozmawiałam z premierem Orbanem, moja obecność nie była konieczna

Źródło: Telewizja Republika, TVN24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy